Новий законопроєкт про мобілізацію чоловіків за кордоном можуть винести на голосування Верховної Ради вже на початку січня 2024 року. Попередньо, він передбачатиме «ідентифікацію» чоловіків призовного віку в ТЦК. Якщо цього не станеться, порушники можуть залишитися без консульських і банківських послуг.
Про нововведення, які готують нардепи, для «Радіо Свобода» розповів член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Вадим Івченко.
За його словами, у разі ухвалення законопроєкту, українці за кордоном повинні будуть проходити ті ж самі процедури, що і в Україні. Зокрема пройти ідентифікацію в ТЦК і отримати картку військового обліку, де буде вказана придатність чи непридатність до військової служби.
Івченко пояснив, що якщо людина не пройде ідентифікацію, то це матиме наслідки, серед яких відмова у наданні консульських послуг і проведенні банківських операцій.
«Тобто якщо прострочений паспорт, ніхто нового не надасть. Людина не зможе робити консульські послуги у вигляді довіреності, щоб умовно продати майно. Банк також запросить нову ідентифікацію, в якій цій має бути посвідка про військовий облік. Це означає, що можуть відключитися навіть банківські картки», – зазначив народний депутат.
Він додав, що для голосування у сесійну залу законопроєкт можуть винести у перші дні січня.
«Ідентифікацію потрібно буде пройти. Якщо ти пройдеш і будеш в переліку тих, хто підлягає мобілізації, то, звичайно, отримаєш повістку. А далі вже це твій вибір. Або ти повертаєшся назад, або ти лишаєшся там, і це вже буде порушення закону України», – підсумував Івченко.
Нагадаємо, німецький таблоїд Bild опублікував інтерв'ю з міністром оборони України Рустемом Умєровим. У ньому йшлося, що очільник МОУ заявив, що у 2025 році військовозобов'язані чоловіки від 25 до 60 років, які під час повномасштабної війни РФ проти України виїхали за кордон, повинні з'явитися в призовні пункти, бо інакше їх чекатимуть штрафи.
Після публікації в Міноборони України уточнили, що німецьке видання змінило акцент у словах міністра Умєрова. У відомстві зауважили, що він загалом говорив про рекрутинг і необхідність донести до українців за кордоном, як важливо їм приєднатися до війська. Начебто ніяких обговорень механізмів призову до лав ЗСУ з-за кордону наразі немає.
У Німеччині вже встигли заявити, що не сприятимуть мобілізації до лав ЗСУ чоловіків із України, які зараз перебувають в країні як переселенці. Про таке ж рішення повідомили і в Естонії, оскільки там для цього відсутні законні підстави. Проте у балтійській країні уточнили, що Україна поки не зверталася з прохання про видачу чоловіків.