Під час війни збереження здоров’я – одне з найважливіших питань. Своєчасна вакцинація допомагає уникнути багатьох інфекційних захворювань.
Зараз як ніколи актуально бути вакцинованим, а отже захищеним від правця. Правець передається через потрапляння бруду у рану або внаслідок укусу тварин, нагадують у Міністерстві охорони здоров’я України.
Що потрібно знати про планову вакцинацію від правця:
- Вакцинація, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, входить до пакету медичних послуг на первинній ланці. Це означає, що вакцинуватися від правця можна безоплатно. Як у комунальних закладах охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу, так і у приватних медзакладах і в лікарів-ФОП, які підписали договір з Нацслужбою здоров’я України та мають можливість проводити вакцинацію. Для планової вакцинації важливо мати укладену декларацію з лікарем.
- НСЗУ рекомендує перевірити дату останнього щеплення і дорослим, і дітям. Зробіть це самостійно, якщо маєте можливість. Також сформувати графік вакцинації допоможе педіатр, терапевт або сімейний лікар, з яким пацієнт уклав декларацію. Рекомендуємо не ігнорувати графік вакцинації та робити усі необхідні щеплення своєчасно, за можливістю.
- Вакцинацію проти небезпечних хвороб, зокрема правця, розпочинають у ранньому дитячому віці. Перше щеплення робиться дитині у два місяці. Друге – у чотири місяці. Третє – у шість місяців. Четверте – у 18 місяців. Наступне щеплення робиться у шість років, а далі – щодесять років.
- Якщо дитина пропустила щеплення за календарем, не потрібно починати вакцинацію із самого початку. Просто складіть у свого педіатра чи сімейного лікаря, якого обрали для дитини, графік введення тих доз, яких не вистачає.
- Першу планову ревакцинацію дорослих, які раніше отримали щеплення, проводять у віці 26 років. Подальша планова ревакцинація відбувається щодесять років. Якщо дорослі не були щеплені або не мають відповідної інформації, вакцинуватись необхідно триразово. Між першою та другою дозою інтервал має становити чотири тижні. Між другою та третьою дозами – шість місяців. Наступне щеплення – ревакцинація, проводиться щодесять років, але не раніше ніж за один рік від третьої дози.
Що потрібно знати про екстрену вакцинацію від правця
Екстрена профілактика правця показана у разі:
- травм із порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
- відморожень й опіків (термічних, хімічних, радіаційних) другого, третього та четвертого ступенів;
- проникних пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
- гангрени або некрозі тканин будь-якого етапу, абсцесах;
- укусів тваринами;
- пологів поза медичними закладами.
Важливо своєчасно провести екстрену профілактику правця, яка передбачає первинну хірургічну обробку рани та створення імунологічного захисту. Для цього за можливості необхідно звернутись до найближчої лікарні. Більше про екстрену вакцинацію можна дізнатися тут.
Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!
Лікарі-інфекціоністи рекомендують не пропускати планові щеплення. Спалахи поліомієліту, кору та інших захворювань нагадують, що окрім COVID-19 є й інші небезпечні хвороби, єдиним захистом від яких є вакцинація. Докладніше читайте в інтерв'ю Алли Котляр із Федором Лапієм у ZN.UA.