У пандемію коронавірусу кір «причаївся», але не зник – інфекціоніст

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Федір Лапій рекомендує батькам не забувати про планові вакцинації і не відмовляти власним дітям у праві за захист здоров'я і життя.

Пандемія коронавірусу негативно вплинула на планову вакцинацію в усьому світі. Лікарі-інфекціоністи неодноразово говорили про те, що крім COVID-19 є й інші небезпечні захворювання, і рекомендували не пропускати планові щеплення.

Чи знизилася через ковід активність щеплення від інших захворювань в Україні, і чим це загрожує, ZN.UA запитало у лікаря-інфекціоніста, дитячого імунолога і голови Національно-технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федора Лапія.

«Зниження було навесні 2020 року, але закінчили ми цей рік за рівнем охоплення щепленнями краще, ніж очікували. Протягом літа 2020 року ми непогано ліквідували провал з рутинною вакцинацією», - відповідає інфекціоніст у розмові з редакторкою відділу соціум Аллою Котляр.

За словами Лапія, останні випадки правця, зареєстровані в Україні, яскраво демонструють, що інші хвороби нікуди не зникають. Особливо, якщо йдеться про таку інфекцію як правець, що потрапляє через рани. Захворіти можуть і діти, і дорослі.

Відповідаючи на запитання про те, у кого Україна зараз закуповує вакцини, лікар зазначив, що про закупівлі з Росії не йдеться. І не лише через агресію РФ проти нашої країни. Російські вакцини не пройшли перереєстрацію, що пов'язано з неможливістю надати GMP-сертифікати, передбачені українським законодавством.

«Вакцину БЦЖ ми спочатку використовували від канадської компанії «Інтервакс», яка виготовляла її в Болгарії. Зараз використовуємо індійську від «Серум-Інституту». Вакцина від АКДП - теж індійська. КПК (кір, паротит, краснуха) - з Бельгії та США. Від гепатиту В - з Південної Кореї», - перераховує Лапій.

Щорічно з'являється дедалі більше алергіків. А повідомлення про тяжкі алергічні реакції на щеплення вакцинами навіть якісних виробників, не сприяють популяризації вакцинації. Але наш співрозмовник стверджує: алергічних реакцій не буде, тільки якщо не проводити щеплення.

«Коли проводиться масова вакцинація, звичайно, в окремих випадках можуть бути важкі алергічні реакції. Вони в Україні зареєстровані, зокрема анафілактичний шок, набряк Квінке або кропив'янка. Однак всі ці випадки закінчилися одужанням. У серпні, наприклад, буде сезон цвітіння амброзії. І це, звичайно, збільшить кількість алергічних реакцій. Але це не стосується вакцинації», - підкреслює лікар.

Держава має зайняти активнішу позицію в питанні захисту прав дітей, яких відмовляються щепити батьки-антивакцинатори. Ухвалене батьками рішення становить ризик для життя і здоров'я дитини.

«Батьки повинні розуміти, і тут держава мусила б займати активнішу позицію, зокрема і дитячий омбудсмен, що діти не є власністю батьків, це не меблі, які вони придбали і ними розпоряджаються. Діти є громадянами України і мають ті самі права, що і дорослі, зокрема і на захист свого здоров'я і життя. Хотілося б, щоб держава активніше захищало право дитини на захист від інфекційних хвороб, якщо батьки з тих чи інших міркувань дійшли якихось абсурдних висновків, і таким чином піддають власну дитину небезпеці», - зазначає інфекціоніст.

Держава має право застосовувати примус в інтересах дитини (що підтверджується висновками Європейського суду з прав людини).

«Непрямий тиск вже закладено в законах України. Це закони про захист населення від інфекційних хвороб і про санепідблагополуччя. Статті, які обмежують право відвідувати організований дитячий колектив, не суперечать висновкам ЄСПЛ. Це не є обмеженням доступу до освіти, хоча багато хто намагається представити це саме так - як порушення конституційного права», - пояснює він.

Конституція - це загальні положення, які безпосередньо реалізуються через закони. У статті 33 Конституції зафіксовано право громадян України вільно залишати її територію, але без закордонного паспорта, в обхід КПП, в період пандемії COVID-19, це неможливо.

«Так само і з освітою. Є порядок, згідно з яким дитина може відвідувати дитячий колектив, навчальний заклад. Не думаю, що зараз держава буде застосовувати якісь інші санкції. Принаймні хотілося б, щоб в Україні виконувалися закони. Ну і омбудсмен із захисту прав дітей займався захистом прав дітей», - підкреслює Лапій.

Українці, чиї нещеплені діти вступають до вишів за кордоном, перш за все у США, часто просто купують карту вакцинації. За словами інфекціоніста, така практика існувала ще до пандемії коронавірусу. Ціни коливалися від 50 гривень за «вилити вакцину і зробити запис про щеплення» до 200-500 грн за довідку в школу. А карта вакцинації для вступу за кордоном може коштувати 1000-1500 гривень.

До коронавірусу в Україні була епідемія кору. За словами інфекціоніста, приборкати її допоміг коронавірус - розмежування контактів не сприяє поширенню інфекції.

«Кір трохи відступив. Але це не означає, що він у нас зник і що все добре. Попри те, що 2020 рік ми закінчили краще, ніж очікували, саме з першою дозою вакцин КПК у нас є проблеми. Ці діти накопичуються, вірус і надалі циркулює. Тож щойно почнуть знімати обмеження і контакти почастішають, коли діти підуть в школу, це сприятиме поширенню кору. І можна очікувати наступний цикл, тому що кір був і в 2020 році. Нам загрожує все, зокрема і правець. Чим більше невакцинованих, тим більше ми бачимо випадків захворювання», - підсумовує лікар.

Про те, чи готова Україна до нової хвилі коронавірусу; чому охоплення вакцинацією літніх людей та лікарів досі є доволі низьким; чи потрібно вакцинуватись українцям, які вже перехворіли і мають антитіла; про правила комбінації вакцин від різних виробників; чи безпечно щепитися від коронавірусу дітям і вагітним, а також що загрожує країні через зниження активності щеплення від інших захворювань, читайте в інтерв'ю Алли Котляр із Федором Лапієм.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі