Загроза підриву на Запорізькій АЕС: наскільки небезпечними можуть бути наслідки

Поділитися
Загроза підриву на Запорізькій АЕС: наскільки небезпечними можуть бути наслідки © Getty Images
Роз'яснення дала експертка.

Російські окупанти не дотримуються жодних конвенцій та правил ведення війни. Після підриву ворогом дамби Каховської ГЕС українці мають бути готовими до всього. Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов повідомив, що окупанти додатково замінували Запорізьку АЕС.

Старша наукова співробітниця Інституту проблем безпеки АЕС НАН України Олена Паренюк розповіла hromadske, що може статися, якщо відбудеться радіаційна аварія на Запорізькій АЕС.

Наскільки безпечними є реактори ЗАЕС

На Запорізькій АЕС є шість реакторів типу ВВЕР-1000/320. За своєю конструкцією вони суттєво відрізняються від реактора типу РБМК-1000, встановленого на ЧАЕС, де сталася аварія 1986-го, — реактори ЗАЕС вважаються значно безпечнішими.

Це пов'язано з тим, що вода, яка крутить турбіни для виробництва електроенергії, ізольована від води, яка знаходиться безпосередньо поруч із паливними елементами. Вона радіаційно не забруднена, і якщо виллється назовні в результаті аварії — це не призведе до радіаційного забруднення довкілля.

Але це не є гарантією, що на реакторі такого типу неможлива радіаційна аварія.

Ліквідація потенційної аварії на ЗАЕС: що можна зробити

Експертка зазначила, що наслідки потенційної аварії на ЗАЕС можуть бути більш небезпечними, ніж на ЧАЕС.

«Проблема в тому, що аварія на Запорізькій атомній електростанції, — якщо вона станеться, — буде набагато страшнішою, ніж аварія на ЧАЕС. Так, конструкція реакторів на ЗАЕС набагато безпечніша, ніж у Чорнобилі, але й Чорнобиль ліквідували всім Радянським Союзом. Зараз, в умовах бойових дій, цю аварію ніхто не буде ліквідовувати. В України просто немає на це ресурсів», – пояснила вона.

Як аварія може вплинути на організм людини

Паренюк зазначила, що внаслідок можливої аварії на реакторах такого типу, які встановлені на Запорізькій АЕС, в довкілля виділяються радіоактивні ізотопи цезію, йоду і в менших кількостях — стронцію. Саме з ними стикнулися люди після аварії на ЧАЕС у 1986-му році.

Цезій є аналогом калію. Калій відіграє важливу роль в організмі людини і насамперед міститься у м'язах.

«Цезій же легко його заміщує і, поки перебуває в організмі, опромінює його, що підвищує імовірність онкологічних захворювань. Метал довго залишається в екосистемах, звідки його складно вилучити, а отже, складно уникнути», — пояснила вона.

Період напіврозпаду йоду становить вісім з половиною діб.

«Іншими словами, досить скоро після можливої аварії він майже зникне в довкіллі. Проблема в тому, що населення України має дефіцит йоду в організмі. Це означає, що радіоактивний йод (якщо він з'явиться в довкіллі) компенсує цей дефіцит, накопичуватиметься насамперед у щитоподібній залозі. Його радіоактивний розпад призводить до опромінення цього органу та збільшує ймовірність онкологічних захворювань щитоподібної залози», — йдеться у повідомленні.

Стронцій, з погляду біології, є аналогом кальцію (він входить до складу кісток). Це означає, що він так само заміщатиме його в людських організмах і також призводитиме до опромінення тканин і органів.

Хто може постраждати від потенційної аварії на ЗАЕС

Експертка пояснила, що це залежить від напрямку вітру на момент можливої аварії. За її словами, якщо вітер буде дути на південний схід, то постраждати може Мелітополь, Крим, Ростов, Туреччина, Чорне море.

Паренюк додала, що Чорне море сполучається із Середземним, а отже, радіоактивне забруднення в разі аварії пошириться всім басейном та зашкодить набагато більшій кількості країн.

Погроза застосувати тактичну ядерну зброю з боку президента Росії Путіна є реальною. Кремль розпочав нову психічну атаку, погрожуючи світу атомним Армагеддоном, розміщуючи тактичну ядерну зброю в Білорусі й погрожуючи завдати ядерного удару вже не по Україні, а по країнах Заходу. До чого це може призвести — читайте в матеріалі Володимира Кравченка «Армагеддон Путіна: куди й чому Росія може вдарити ядерною зброєю» на ZN.UA. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі