Загроза радіаційної аварії: як правильно проводити йодну профілактику

Інфографіка
Поділитися
Загроза радіаційної аварії: як правильно проводити йодну профілактику © freepik/wirestock
У Міністерстві охорони здоров’я дали чіткі інструкції.

У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Фахівці Міністерства охорони здоров’я оприлюднили алгоритм дій на випадок радіаційної аварії.

Що таке йодна профілактика та навіщо вона потрібна

Для зменшення негативного впливу радіоактивного йоду на щитоподібну залозу, використовується калій йодид. Такий захід називають йодною профілактикою.

Після прийому препарату відбувається блокування щитоподібної залози, що перешкоджає накопиченню в ній радіоізотопів йоду.

Як проводять йодну профілактику

У МОЗ наголосили, що для йодної профілактики приймають йодид калію, але лише у випадку офіційного сповіщення про радіаційну аварію.

«Приймати профілактичну дозу йодиду калію потрібно тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики! Таке оповіщення проводиться  місцевими  органами виконавчої влади всіма  доступними  засобами масової інформації», – підкреслили у відомстві.

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за шість і менше годин до надходження радіоактивної хвилі. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендується вживати препарат через 24 годин після її надходження. 

Де можна купити йодид калію

За даними МОЗ, держава закупила необхідну кількість йодиду калію. Кожен регіон отримав кількість препарату відповідно до розрахунку чисельності населення.

«У разі аварії будуть оперативно визначені пункти його видачі, найближчі до місця проживання людей», – зазначили у відомстві.

У випадку, якщо аварія вже сталася, категорично не рекомендується залишати місце укриття до офіційних повідомлень місцевої влади.

Кому треба проводити йодну профілактику

Відповідно до рекомендацій МОЗ, йодид калію приймають у таких дозуваннях:

  • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг;
  • діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
  • діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
  • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг.

Повідомляється, що людям старше 40 років йодид калію не призначають.

Які наслідки після прийому йодиду калію

У МОЗ запевнили, що тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров'я дітей та дорослих.

«Але якщо приймати такі препарати протягом тривалого часу і у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози. Отже, приймати йодовмісні препарати для профілактики не варто. Використання спиртового розчину йоду чи розчину Люголя є неефективним та завдасть лише шкоду!», – зазначили фахівці МОЗ.

МОЗ України
МОЗ України

Нагадаємо, що раніше у Державній службі з надзвичайних ситуацій нагадали українцям основні правила поведінки при повітряній тривозі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі