Незаконно засуджений в РФ громадянин України Микола Карпюк може бути засуджений російським судом до довічного ув'язнення, вважає його адвокат Ілля Новіков. За його словами, Карпюка судять за статтею КК РРФСР, який діяв ще в 1994 році, коли Карпюк, нібито здійснював інкриміновані йому злочини.
"Основна стаття, за якою їх судили, - вбивство. Ця стаття ще з КК РРФСР, застосовується закон того часу, який діяв у 1994 році. Там формулювання до 15 років позбавлення волі або смертна кара. В РФ смертна кара не застосовується, і залишається складним питанням, чи може суд перерахувати смертну кару на довічне позбавлення волі. Ми це теж будемо обговорювати", - зазначив він у коментарі для ЗМІ.
За словами Новікова, найбільша ймовірність успіху у цій справі – політичні переговори, а не правові маневри.
Подібної думки дотримується відомий російський правозахисник Марк Фейгін.
"Карпюк отримає довічне. І це є дуже істотною проблемою для подальшої його передачі в Україну за Конвенцією", - написав він на своїй сторінці у Twitter.
Карпюк получит пожизненное. И это является весьма существенной проблемой для дальнейшей его передачи в Украину по Конвенции.
- Mark Feygin (@mark_feygin) 19 травня 2016 р.
Тим часом, 19 травня Верховний суд Чечні продовжив арешт незаконно утримуваних в РФ українських громадян Миколи Карпюка та Станіслава Клиха. Як зазначається в судовій ухвалі, суд постановив задовольнити клопотання прокурора і "продовжити запобіжний захід щодо підсудних Карпюка і Клиха на три місяці, тобто до 27 серпня 2016 року".
В той же день колегія присяжних Верховного суду Чечні визнала громадян України Миколу Карпюка та Станіслава Клиха винними у веденні бойових дій проти російських федеральних військ під час Чеченської війни 1994-1995 рр..
У серпні 2015 року слідчий комітет РФ направив до суду кримінальну справу проти українців Карпюка та Клиха. Їх звинувачують у "керівництві та участі у банді, вбивстві двох та більше осіб у зв'язку з виконанням ними свого службового обов'язку".
Слідство стверджує, що Карпюк брав участь у збройних конфліктах з військовослужбовцями РФ наприкінці 1994 – початку 1995 року на території Чечні. За даними розслідування, під час Першої чеченської війни Карпюк і Клых створювали в Україні групи для участі у боях за незалежну Чечню.
Миколу Карпюка, одного з лідерів УНСО, викрали на Чернігівщині та вивезли до Росії в березні 2014 року перед з'їздом партії, на якому її перейменували у "Правий сектор". Клиха затримали в серпні того ж року в російському місті Орел.
Обидва не визнають свою провину і заявляють, що були незаконно затримані, а визнання російські слідчі отримали від них тортурами. Микола Карпюк говорив про тортури в російському СІЗОелектричним струмом, голками під нігтями і забороною спати цілодобово.
Детальніше про "чеченську" справі, яку фабрикують українцям слідчі органи РФ, а також про застосовані до них тортури читайте у статті Анастасії Станко "Перші полонені гібридної війни" для "Дзеркала тижня. Україна".