Суд у Грозному відмовився скасувати запобіжний захід для громадян України Миколи Карпюка і Станіслава Клиха, передає журналіст "Радіо Свобода" Антон Наумлюк у Facebook.
"Термін запобіжного заходу Миколі Карпюку та Станіславу Клиху залишили в силі на три місяці. В апеляції відмовлено", - йдеться у повідомленні.
У матері Клиха погіршився стан, їй викликали "швидку". Коли Стас побачив матір, у нього стався нервовий зрив – він повис у клітці й почав кричати.
На суд не пустили журналістів українських і міжнародних ЗМІ. Судді пояснили свою відмову заповненою людьми залою суду. По завершенні слухання з судової зали вийшло близько півсотні людей "спортивної зовнішності".
Приехала "скорая помощь" для мамы Стаса Клыха. Оказали помощь, уже уехали. Сейчас вызвали "скорую" еще раз. Стас, когд...
Posted by Anton Naumlyuk on Thursday, 17 March 2016
Цього тижня Міністерство закордонних справ України висловило обурення через "свідоме затягування Верховним судом Чеченської Республіки Росії розгляду сфабрикованої справи проти незаконно утримуваних громадян України Миколи Карпюка та Станіслава Клиха".
15 березня до підсудних вперше за чотири місяці пустили українського консула.
У серпні 2015 року слідчий комітет РФ направив до суду кримінальну справу проти українців Карпюка й Клиха. Їх звинувачують в "керівництві та участі у банді, вбивство двох і більше осіб у зв'язку з виконанням ними свого службового обов'язку".
Слідство стверджує, що Карпюк брав участь в озброєних конфліктам з військовослужбовцями РФ наприкінці 1994 – на початку 1995 року на території Чечні. За даними розслідування, під час Першої чеченської війни Карпюк і Клих створювали в Україні групи для участі в боях за незалежну Чечню.
Миколу Карпюка, одного з лідерів УНСО, було викрадено на Чернігівщині і вивезено в Росію в березні 2014 року перед з'їздом партії, на якому партію УНСО перейменували в "Правий сектор". Клиха затримали в серпні того ж року в російському місті Орлі.
Обидва не визнають свою провину і заявляють, що були незаконно затримані, а визнання російські слідчі отримали від них тортурами. Микола Карпюк говорив про катування в російському СІЗО електричним струмом, голками від нігті й забороною спати цілодобово.
У лютому в Росії правозахисний центр "Меморіал" визнав Карпюка і Клиха політичними в'язнями.