З 1 жовтня НСЗУ адмініструватиме програму забезпечення інсулінами

Поділитися
З 1 жовтня НСЗУ адмініструватиме програму забезпечення інсулінами © http://diabetsunveseliba.lv
Рішення має забезпечити пацієнтів з діабетом вчасними та безперервними препаратами інсуліну

У середу, 28 липня, Уряд прийняв рішення, що адміністрацією програми забезпечення інсулінами буде займатися Національна служба здоров'я. Почне вона виконувати ці функції з 1 жовтня 2021 року. Про це повідомляє Національна служба здоров'я.

Кабінет міністрів ухвалив постанову «Про реімбурсацію лікарських засобів за Програмою державних гарантій медичного обслуговування населення».

Згідно із заявою НСЗУ, на 3 місяці 2021 року (з жовтня по грудень) за програмою будуть доступні 660 млн грн. Цього має вистачити на забезпечення всіх пацієнтів інсуліном безоплатно. Проте за умови запровадження та дотримання певних чітких правил.

У постанові Уряду Міністерство охорони здоров’я та НСЗУ виступили із пропозицією змінити правила визначення груп пацієнтів, які мають можливість отримати інсуліни. Залежно від того, до якої групи належить пацієнт, він має право на певний вид інсуліну та форму його відпуску. Наприклад, якщо у пацієнта є алергія на людський інсулін, то він має отримувати інсулін-аналог. Або якщо у пацієнта є порушення  зору, яке не дозволяє йому користуватися флаконом (він не може зробити ін'єкцію), то він може претендувати на отримання людського інсуліну в шприц-ручці або картриджі.  

У Національній службі здоров'я пояснили, що вони разом із Міністерством охорони здоров’я провели численні зустрічі з усіма зацікавленими сторонами. Відбулося кілька раундів засідань робочих груп, у склад яких входили провідні лікарі-ендокринологи та представники пацієнтських спільнот та фармацевтичного ринку.

Постанова, яку ухвалив Уряд, враховує низку пропозицій і експертів, і пацієнтських організацій. Наприклад, там йдеться про вагітних жінок, які зможуть отримувати інсулін людини або аналог інсуліну у формі флакону, картриджу, шприц-ручки (відповідно до рекомендацій лікуючого лікаря та вибору пацієнтки щодо більш зручної форми).

Також новий проект категоризації розширює доступ незахищених категорій людей до більш зручних форм інсуліну людського і передбачає забезпечення безоплатно інсуліном людини у картриджі чи шприц-ручці пацієнтів з цукровим діабетом із функціональними порушеннями верхніх кінцівок травматичного або неврологічного характеру.

Крім категоризації пацієнтів, які потребують препаратів, було змінено модель ціноутворення препаратів інсуліну. МОЗ та НСЗУ спільно з проєктом SAFEMed, науковцями Національного фармацевтичного університету Харкова розробили нову модель ціноутворення на препарати інсуліну, яка встановлює нові правила встановлення розміру відшкодування та суми доплати пацієнтом.

З переходом програми забезпечення інсулінами в адміністрування НСЗУ посилиться контроль за випискою препаратів інсуліну відповідно до категоризації через застосування електронних інструментів. Тобто буде діяти електронний рецепт - такий, який зараз працює у програмі «Доступні ліки». Лікар-ендокринолог створює план лікування і призначає певний препарат інсуліну. Потім виписати повторний електронний рецепт відповідно до визначеного ендокринологом плану лікування зможе або лікар-ендокринолог, або сімейний лікар. Це підвищить комфорт для пацієнта та сприятиме кращому доступу до потрібних лікарських засобів. Головне, що повинен зробити пацієнт, — укласти декларацію з сімейним лікарем, щоб мати доступ до таких електронних рецептів від сімейних лікарів.

Кожен пацієнт буде верифікований через електронну систему охорони здоров'я. В електронній картці будуть зафіксовані його план лікування, дані про стан здоров'я, результати аналізів, інформація про лікарські засоби, які він отримав за електронним рецептом. Отже, вся інформація, необхідна для супроводу та лікування таких пацієнтів.

Наразі  програма  забезпечення інсулінами фінансується за субвенцією. Обсяги субвенції з центрального бюджету є недостатніми для забезпечення щоденної потреби пацієнтів препаратами інсуліну. Через недостатнє фінансування та особливо в період закінчення бюджетного року пацієнти, які потребують інсулінотерапії, змушені були приймати менші дози інсуліну, ніж їм призначено, або пропускати їх. Це впливало на їхній стан здоров'я та якість життя.

Запуск процесу реімбурсації препаратів інсуліну та лікарських засобів для лікування нецукрового діабету через Національну службу здоров’я відбувається поетапно. З 1 липня 2021 стало обов'язковим ведення медичних записів щодо плану лікування таких пацієнтів та реєстрація їх в системі. А з 1 жовтня 2021 розпочнеться відшкодування вартості цих препаратів через НСЗУ.

До цього часу лікарі встигнуть навчитись користуватись системою та внести в неї дані пацієнтів. І вони зможуть правильно виписувати рецепти.

Нагадаємо, що в Україні, за різними статистичними даними, близько 3,5 млн осіб з цукровим діабетом, водночас потребу українських пацієнтів в інсуліні покрито лише на 70%. Про це повідомили під час всеукраїнського круглого столу “100 років інсуліну. Відкриття, що рятує життя”, присвяченому 100-річчю відкриття інсуліну та запланованим змінам в системі реімбурсації препаратів інсуліну в Україні. 

“Сьогодні кількість людей із діабетом в Україні, за різними статистичними даними, складає близько 3,5 мільйонів, з яких тільки у 1,2 мільйона хвороба була діагностована. Водночас кількість випадків діабету у всьому світі постійно збільшується протягом останніх десятиліть”, – повідомив під час заходу посол Данії в Україні Оле Егберг Міккельсен.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі