WSJ: Україна намагається заспокоїти США в питанні корупції

Поділитися
WSJ: Україна намагається заспокоїти США в питанні корупції © svit24.net
Нові занепокоєння щодо хабарництва в Україні посилюють заклики в Конгресі посилити контроль над фінансовою і військовою допомогою.

Після року повномасштабного вторгнення Росії український міністр фінансів Сергій Марченко стабільно отримує достатню фінансову допомогу від США і інших міжнародних союзників, щоб українська держава могла далі функціонувати. Але тепер він постав перед новим завданням - розвіяти сумніви, пов’язані з корупційною історією його країни.

Корупційні скандали в Міноборони України і інших урядових відомствах посилили заклики в США посилити контроль над допомогою, яку отримує Київ. Все більше американських виборців і політиків починають скептично ставитися до ціни фінансової і військової підтримки країни, яка обороняється від вторгнення Росії, - пише Wall Street Journal.

Члени наглядового комітету Палати представників від Республіканської партії в кінці лютого звернулися до адміністрації Джо Байдена з вимогою надати більше інформації про контроль над допомогою, яку отримує Київ за рахунок платників податків.

«Дуже важливо, щоб державні установи, які розпоряджаються цими коштами, прослідкували, щоб їх використали за призначенням, запобігаючи і зменшуючи ризик розтрати, шахрайства і зловживань», - йшлося в листі республіканців.

Неназвані конгресмени сказали Wall Street Journal, що нещодавні корупційні викриття в Україні поставили під сумнів запевнення адміністрації Байдена в тому, що допомога не стала жертвою хабарників. Президент України Володимир Зеленський нещодавно звільнив низку високопоставлених чиновників після того, як журналістське розслідування виявило, що Міноборони платить завищену ціну за продукти для армії. Видання зауважує, що це лише один з багатьох скандалів, пов’язаних з закупівлями. Звільнення показали, що Київ здатний боротися з такими випадками, але також нагадали про давню українську проблему хабарництва.

Марченко сказав Wall Street Journal, що військова і бюджетна допомога від США і інших країн пильно відстежується. Але він визнав, що Україні також потрібно продемонструвати прогрес у більш широкій боротьбі з корупцією, щоб зберегти довіру західних партнерів.

«Ми можемо кожному показати, хто отримав гроші від американських платників податків. Якщо говорити про гроші наших міжнародних партнерів, то їх неможливо вкрасти. Але наші партнери також хочуть, щоб жодна гривня не була вкрадена з нашої власної скарбниці», - пояснив український міністр.

Російський напад зруйнував українську економіку, яка торік скоротилася на 30%. Київ використовує свої податкові надходження для оплати потреб війни, а США, ЄС і інші донори погодилися допомогти покрити цивільний дефіцит бюджету Києва.

Американська фінансова допомога прив’язана до конкретних витрат, погоджених американськими і українськими чиновниками. 15,5 мільярдів доларів, які були передані до цього часу, пішли виплату зарплат українським вчителям, медикам і рятувальникам, а також на підтримку майже двох мільйонів вимушених переселенців і програм соціальної допомоги для вразливих груп населення. Wall Street Journal зауважує, що поки не було жодного конкретного випадку нецільового використання американської фінансової допомоги. Однак, погана репутація України створює проблеми для підтримки країни в той час, як ціна цих зусиль зростає.

Україна займає 116 місце серед 180 країн в індексі сприйняття корупції Transparency International. В Європі лише Росія займає нижче місце - 137-ме. Голова київського офісу Transparency International Андрій Боровик сказав Wall Street Journal, що корупція в в Україні особливо поширена в сфері державних закупівель, видачі державних дозволів і призначень, в приватизації і судових процедурах. Країна добилася значного прогресу за останнє десятиліття в боротьбі з цими проблемами, зокрема, використовуючи цифрові технології для підвищення прозорості урядових дій. Але, за словами Боровика, у Києва ще довгий шлях попереду.

На його думку, американська допомога в воєнні часи, швидше за все, добре захищена.

«Я не знаю, як хтось міг би вкрасти чи маніпулювати грошима, які йдуть на зарплати державним службовцям», - сказав від, додавши, що американські чиновники можуть це перевірити, оскільки у кожного, хто отримує зарплату, є ім’я і податковий номер.

Марченко визнає, що українська ширша проблема з корупцією нікуди не зникла через битву країни за виживання.

«Війна - це не лише сміливі солдати. Інколи це також корупція і жадоба держслужбовців і чиновників. Багато людей можуть використати війну у власних інтересах. Нам потрібно переконати Конгрес і людей в США не тільки сигналами, а й діями, що ми здатні правильно поводитися з американською допомогою», - сказав він.

Wall Street Journal пояснює, що виплати США, якими керує Агентство США з міжнародного розвитку, здебільшого проходять через Світовий банк, який об’єднує ці кошти з двосторонніми внесками від інших урядів. З вересня за використанням американської фінансової допомоги також стежать USAID і компанія Deloitte Consulting.

Марченко сказав, що Україні потрібно 38 мільярдів доларів бюджетної допомоги від міжнародних партнерів цього року. США пообіцяли надати 10 мільярдів, а ЄС - ще 19 мільярдів доларів. Київ зараз веде переговори з МВФ про програму позики, яка може допомогти закрити решту потреб. Західна фінансова допомога цього року надходить більш регулярно, ніж в 2022-му, коли український Нацбанк був змушений друкувати гроші, щоб зберегти уряд на плаву. Зараз українська економіка стабілізувалася, хоч і на депресивному рівні, витримавши російські спроби впродовж зими знищити енергетичну інфраструктуру країни.

Боровик з Transparency International вважає, що посилення західного контролю за діями уряду України корисний.

«Боротьба з корупцією в Україні схожа на бутерброд: потрібен міжнародний тиск згори і тиск громадянського суспільства знизу. Саме так реформи і відбуваються», - сказав він.

Нагадаємо, раніше ZN.UA оприлюднило розслідування щодо закупівель Міноборони продовольства для армії. У матеріалі йдеться, що міністерство підписало угоду на 13 мільярдів із фірмою зі статутним капіталом у тисячу гривень. Тобто, МО під час війни уклало угоду з фірмою–"прокладкою".

Після кількох заяв про "інформаційну атаку" міністр оборони Олексій Резніков врешті заявив плани створити нову, "більш гнучку" систему харчування для ЗСУ на тлі розслідування щодо корупційних закупівель в Міноборони. Однак на практиці Міноборони вирішило сховати ціни на продукти харчування в усіх доступних контрактах та навіть видаткових накладних. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі