WP: Відступ армії Росії з Херсона створює умови для ще важкої битви

Поділитися
WP: Відступ армії Росії з Херсона створює умови для ще важкої битви © Ксенія Сіліна/Суспільне Херсон
Військові експерти спробували пояснити, що буде після визволення Херсона і як зима вплине на хід війни.

Очікуваний відступ російської армії з Херсона відкриває шлях до ще більших просувань вперед для захисників України, - кажуть чиновники у Вашингтоні і Києві. Але великих здобутків одразу після визволення міста не варто чекати. Зима наближається, а обидві сторони посилюють свої бойові підрозділи додатковим озброєнням, боєприпасами і особовим складом.

Про це пише Washington Post. В США вважають, що Москва вирішила відступити з українського міста, щоб уникнути хаотичного і кривавого провалу, який спіткав російську армію в Харківській області. У вересні сили України прорвали російські лінії фронту, відновивши контроль над сотнями тисяч квадратних кілометрів. Крім того, вони захопили велику кількість поспіхом покинутої російської військової техніки. Цього разу, відступ Росії  має стратигічний вигляд. Війська відходять на більш безпечні позиції і готуються до битви в майбутньому.

«Росія усвідомила, що їй краще раніше вивести війська, ніж потім зазнати великих втрат від рук українців. Україна не зупиниться, поки повністю не відновить контроль над містом. І правильно. Воно має величезну географічну, військову і психологічну цінність», - сказав колишній головнокомандувач військ НАТО адмірал Джеймс Ставрідіс.

Він вважає, що Україна знову збере покинуту російську техніку, яку можуть використати українські військові, а також викриє нові докази російських воєнних злочинів. В Миколаївській області український медик Іван Маленький сказав, що його підрозділ проводить розмінування. Це може дати розуміння, що сили України чекає в Херсоні.

«Зараз ми самі не розуміємо, де фронт, де друга лінія чи ще щось. Ми просто знаємо, що вони пішли. Ще поки не зрозуміло, куди вони пішли і що залишилися після себе», - сказав Маленький.

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі у вівторок ввечері сказав, що на правому березі Дніпра в Херсонській області залишаються 20-30 тисяч російських солдатів. І їхнє виведення на лівий берег займе якийсь час. При цьому він додав, що існують «ранні ознаки» того, що відступ вже почався.

«На це піде не день і не два. Можливо минуть тижні, перш ніж вдасться вивести війська за річку», - сказав Міллі.

Наступ української армії в напрямку Херсона тривав тижнями. При цьому, знищувалися російські склади боєприпасів, командні центри і логістика, щоб створити тиск на російські сили, - пояснив радник Міністерства оборони України Юрій Сак. Попри те, що солдати публікують в соціальних мережах відео і селфі з відвойованих сіл, українські командири відмовляються говорити про свої наступні кроки.

«Зима буде фактором. Все може відбуватися повільніше, а може швидше, залежно від погодних умов. Але ми не збираємося зупинятися. Ми будемо продовжувати наш контрнаступ метр за метром, село за селом», - сказав Сак.

Відступаючи, російські війська закладають міни і підривають мости. Також існує підозра, що багато солдатів можуть ховатися в Херсоні, намагаючись влаштувати засідку. Також українські військові будуть в зоні дії ворожої артилерії, розгорнутої на іншому березі Дніпра. Але повний відступ Росії з Херсона тепер вважається неминучим. Українські сили задушили російські лінії забезпечення, тож Москва більше не може підтримувати свої війська на цій ділянці фронту.

«Росіяни точно можуть влаштувати якісь пастки в Херсоні. Але у них ніколи не було достатньої кількості військ чи логістичних можливостей, щоб зберегти позиції на правому березі», - сказав неназваний радник українського уряду.

Ще до того, як міністр оборони РФ Сєргєй Шоугу віддав наказ відступати з Херсона, неназваний чиновник НАТО сказав виданню, що російські війська у місті в «дуже важкому становищі». І що в них залишилась лише одна лінія забезпечення на сході. Також він розповів, що Росія хоч і почала виводити з Херсона найбільш цінні сили за Дніпро, нещодавно мобілізованих солдатів, навпаки, відправляли в місто. Тому кількісно російський контингент в Херсоні залишався незмінним. В НАТО не розуміють, навіщо Росія це робить.

Однак, Дніпро - це не лише перешкода для російських ліній забезпечення. Річка також стане перешкодою, яка не дозволить українським військам рухатися наді на південь до Криму. Натомість, зовнішні спостерігачі очікують, що Київ зосередиться на знищенні тих ліній постачання з окупованого півострова, які в Росії ще залишилися.

«У нас немає географічної можливості визволити Крим найближчим часом. Нам потрібно спочатку визволити весь південь України, а ми не зможемо це зробити з правого берега. Тепер у нас є театр бойових дій на лівому березі. І вся активність буде там», - сказав інший неназваний радник уряду України.

Генерал армії Австралії у відставці Мік Раян пояснив, що форсування Дніпра буде дуже серйозною операцією для армії України. І російські сили можуть завдати сильних втрат українським силам, якщо вони спробують це зробити.

«Я не бачу можливості для такої операції в короткостроковій перспективі. Українці, швидше за все, зосередяться на інших осях наступу, щоб розчистити південь», - вважає він.

Генерал Раян також додав, що визволення Херсона «мало що змінює», якщо говорити про мету повернення Криму. Однак, Київ тепер «на один крок ближче» до цієї мети. На його думку, визволення інших частин Херсонської і сусідньої Запорізької областей повинно відбутися в першу чергу.

«Це буде методична і продумана послідовність битв і кампаній на півдні, кульмінацією якої стане кампанія в Криму», - прогнозує австралійський військовий.

Колишній командувач Армії США в Європі Бен Ходжес теж прогнозував, що українські сили можуть піти в наступ на Запоріжжі, де розташована захоплена російськими військами атомна електростанція. Саботаж доступу до об’єктів електрогенерації перед суворою зимою став ключовою стратегією Москви, - пояснив Ходжес. Тому повернення контролю над АЕС може стати пріоритетом.

Ходжес пригадав про повідомлення про те, що російські командири замінюють загартованих в боях солдатів нещодавно мобілізованими в той час, як Москва намагається посилити лінію оборони на іншому березі Дніпра. Американський військовий пояснив, що з тактичної точки зору є сенс спробувати змусити Україну перетнути річку, щоб піти в наступ. Але погано підготовлені і забезпечені призовники навряд чи зможуть це зробити. Ходжес вважає, що Україна зможе повернути Крим до кінця наступного літа. Але добитися цього було б легше, якби в української армії були далекобійні ракети. США досі відмовлялися забезпечити Київ такою зброєю.

Зимові місяці можуть теж принести свої труднощі на поле битви. Коли температура впаде нижче нуля, а війна перетвориться на випробування стійкості і волі, підрозділам, які страждають від нестачі бійців і деморалізації, можуть зіштовхнутися зі значним погіршенням цих проблем.

«Я б не хотів опинитися на місці російського солдата в окопі на півдні України. Це ще один приклад обміну часу на трупи», - сказав Ходжес.

На думку експерта з питань російської армії Інституту дослідження зовнішньої політики Роба Лі, недисциплінованим солдатам буде важко нести службу на морозі. Це створить прогалини в безпеці, які українські сили зможуть використати. 

Тим часом, російські найманці збудували продумані лінії окопів на півдні України, всіяні бетонними протитанковими пірамідами, які вони називають «драконячими зубами». На думку Лі, це може бути лише піар-трюком. Або ж це висновок, який росіяни зробили після українського наступу в Харківській області. У всякому видапку, лінії фронту можуть знову закріпитися вздовж узбережжя Дніпра. А впродовж зими російські і українські сили будуть обстрілювати один одного артилерією і гарматами.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі