Армія Росії перетворила Маріуполь в руїни, вбивши і поранивши тисячі мирних мешканців. Якщо до російського вторгнення в українському місті жило 400 тисяч людей, то тепер там лишаються 120 тисяч. Більшість з тих, хто зміг втекти, переїхали в інші частини України. Але багатьох також силоміць вивезли в Росію.
У середу Владімір Путін оцінив ці жахіття і оголосив, що він задоволений, - пише Washington Post в редакційній статті.
«Робота збройних сил з визволення Маріуполя була успішною. Вітаю», - сказав він своєму міністру оборони Сєргєю Шойгу.
Але правда в тому, що російська армія ще не завершила завдання. Частина захисників Маріуполя закріпилися на заводі «Азовсталь». Москва говорить, що в підвалах заводу близько 2 тисяч солдатів. У Києві ж кажуть, що там справді «кілька тисяч» людей. Але серед них приблизно 500 - це поранені солдати, а ще 1000 - цивільні, серед яких багато дітей. Визнавши, що для російської армії спроба штурмувати заводу буде надто ризикованою, навіть якщо українських солдатів менше, Путін наказав оточити «Азовсталь», щоб «і муха не пролетіла».
«Простіше кажучи, турбота Путіна про життя власних солдатів не поширюється н ажиття тих на заводі, хто може померти від хвороб, голоду чи спраги, якщо російська облога буде успішною», - йдеться в статті.
Видання нагадує, що Москва бажає захопити українських військових і цивільних на «Азовсталі» мертвими або живими. Тому вона вимагала, щоб вони здалися. Путін також відкинув заклик українських військових евакуювати їх на підконтрольну Києву територію під наглядом третьої сторони.
Видання наполягає, що США, Європа і всі гідні уряди світу повинні вимагати від Росії, щоб вона вчинила гуманно. Це означає, що потрібні переговори для проведення евакуації, про яку просили українці. Якщо Росія не погодиться, щоб така операція відбувалася під наглядом третьої країни, це може зробити нейтральна міжнародна організація, наприклад, Міжнародний комітет Червоного Хреста.
У захисників Маріуполя закінчуються продукти й боєприпаси. А досвід свідчить, що Путіну начхати заклики, засновані на гуманітарних занепокоєннях чи міжнародному законі. Нові супутникові знімки виявили нові масові поховання за 20 кілометрів від Маріуполя, які можуть містити до 3 тисяч тіл цивільних. Тому президент США Джо Байден вчинив правильно, коли оголосив про нові поставки важкої артилерії й безпілотників Україні. Ця зброя повинна допомогти ЗСУ розбити новий російський наступ на Донбасі.
«Напевне, вже надто пізно для вмовлянь Путіна відмовитися від непотрібних вбивств в Маріуполі. Поставки американської зброї дозволять Україні звернутися до нього тією мовою, яку він розуміє», - йдеться в статті.
Росіяни силоміць вивезли кілька тисяч маріупольців на територію РФ. Ще раніше окупаційна влада в Донецькій та Луганській областях під виглядом «евакуації» цивільних громадян провела масову акцію примусового переселення до Росії. Ці дії, які в міжнародному праві кваліфікуються як депортація, – злочин проти людяності.
Про те, чому війна РФ проти України має змінити міжнародне право, – читайте у статті президентки Асоціації правників України Анни Огренчук «Як світ відреагує на депортацію та геноцид українців?».