Воєнний стан в Україні: хто має право на виїзд за кордон 

22 квiтня, 2022, 18:19 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Право на виїзд за кордон має низка громадян.

Воєнний стан в Україні: хто має право на виїзд за кордон 
© ДПСУ

Право на виїзд за кордон в умовах воєнного стану, дію якого Верховна Рада України продовжила до 25 травнямає низка громадян, які мають відповідні документи. Про це йдеться в статті Асоціації правників України для ZN.UA.

Право на виїзд за кордон мають:

 • Громадяни, які мають посвідчення про відстрочку від призову та заброньовані на період мобілізації у воєнний час за органами державної влади, підприємствами, установами та організаціями.

Документи для підтвердження: посвідчення про відстрочку від призову (бронь) + документи про відрядження.

 • Особи, які мають висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність з виключенням з військового обліку.

Документи для підтвердження: довідка військово-лікарської комісії про непридатність.

 • Громадяни, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років.

Документи для підтвердження: свідоцтво про народження дітей (медичне свідоцтво про народження), свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей або рішення суду про розлучення та визначення місця проживання дітей з батьком, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, посвідчення батьків багатодітної сім’ї.

 • Особи, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

Документи для підтвердження: свідоцтво про народження дитини (дітей) + свідоцтво про смерть матері дитини/рішення суду про позбавлення матері батьківських прав/визнання безвісно відсутньою/рішення суду про розлучення з визначенням місця проживання з батьком.

 • Громадяни, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина, котра є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, до досягнення нею 23 років.

Документи для підтвердження: свідоцтво про народження дитини (дітей), свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дитини (дітей); посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги/довідка про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю.

 • Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

Документи для підтвердження: документ, що підтверджує усиновлення, опікунство, піклування (рішення суду, довідка з органів опіки та піклування, посвідчення).

 • Зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, а також батьками своїми чи дружини, які за висновком медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

Документи для підтвердження: довідка про отримання компенсації для особи, зайнятої постійним доглядом за особами, що його потребують (може бути видана лише за зареєстрованим місцем проживання), рішення суду, довідка МСЕК.

 • Особи, які виїхали до інших держав на постійне місце проживання.

Документи для підтвердження: відмітка в паспорті «Постійне проживання» (печатка «Оформлено виїзд на постійне проживання»).

 • Здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти і докторанти, які навчаються за кордоном на денній або дуальній формах здобуття освіти (студенти, слухачі).

Документи для підтвердження: довідка про відстрочку, видана військкоматом про тимчасову непридатність (від 1 до 6 місяців) до військової служби.

 • Особи з інвалідністю І та ІІ груп.

Документи для підтвердження: довідка до акта огляду МСЕК або посвідчення, що підтверджує відповідний статус; пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соцдопомоги/довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

 • Чоловік, повнолітній син, чоловік доньки, які супроводжують особу з інвалідністю І–ІІ групи

Документи для підтвердження: документи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.

 • Особа, яка здійснює постійний догляд за людиною з інвалідністю I чи II групи і супроводжує її.

Документи для підтвердження: посвідчення, довідки про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд та документи, що підтверджують інвалідність.

 • Повнолітній член сім’ї чи опікун особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною, який супроводжує її.

Документи для підтвердження: рішення про призначення опікуном над такою недієздатною особою (документи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність).

 • Громадяни, які супроводжують особу з інвалідністю або інших осіб, що потребують постійного догляду і проживають у закладах догляду, в тому числі працівники такої установи.

Документи для підтвердження: наказ директора закладу догляду або особи, котра його заміщує, про виїзд осіб із інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, за межі України та документи, що підтверджують інвалідність. З розрахунку одна особа на 50 осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують постійного догляду.

 • Батько (може разом із матір’ю), опікун, піклувальник, один або обоє прийомні батьки, батьки-вихователі, які здійснюють супровід дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги.

Документи для підтвердження: документ, виданий лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, та документ, що підтверджує родинні зв’язки або повноваження особи/довідка про отримання державної допомоги на дитину.

 • Особи, які супроводжують дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, патронатні вихователі.

Документи для підтвердження: відомості про особу, письмове погодження за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації (засвідчене печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погоджене з Національною соціальною сервісною службою України. Таке погодження може надаватися з допомогою електронних засобів зв’язку. Запрошення установ, організацій різних типів та форм власності, які уповноважені державою остаточного перебування дітей або органами місцевого самоврядування такої держави на здійснення заходів із прийому та супроводу дітей з інших країн.

 • Особи зі складу сил оборони та сил безпеки, які постраждали у зв’язку зі збройною агресією РФ проти України, для лікування за кордон. Виїзд таких осіб дозволяється в супроводі одного з членів сім’ї першого ступеня споріднення.

Документи для підтвердження: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; за наявності — висновок про необхідність направлення особи на лікування за кордон та лист МОЗ про погодження з іноземною стороною переліку осіб, яких заклади охорони здоров’я можуть прийняти на лікування за кордоном.

 • Народні депутати України.

Документи для підтвердження: посвідчення народного депутата України.

 • Чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) та дружину, яка проходить військову службу (за контрактом, призов під час мобілізації тощо).

Документи для підтвердження: документ, що посвідчує родинні зв’язки з дитиною, та документ, що підтверджує проходження військової служби дружиною.

 • Працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, ЗСУ, Держспецзв’язку, СБУ, СЗР, Нацгвардії, ДПС, Нацполіції, НАБУ, ДБР.

Документи для підтвердження: документ, що посвідчує відповідне місце роботи, і довідка про відстрочку від призову.

Читайте також: Воєнний стан в Україні: На кого поширюються обмеження на виїзд за кордон

Чи змінилися за час «великої» війни правила виїзду за кордон? Хто сьогодні має право залишити Україну, та які підтверджувальні документи для цього потрібні? Як діяти, якщо прикордонники не пропускають навіть за наявності підтвердження підстав для виїзду? На ці та інші актуальні запитання відповідає Асоціація правників України у статті «Кого випустять за межі України під час воєнного стану: список та документи».

Дивіться спецтему: У Києві пролунали декілька вибухів – правила, що рятують життя під час ракетних ударів та бомбардувань Ховатися безпечно у місці, розташованому за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це тамбур, коридор або передпокій. На сході ворог обстріляв десятки населених пунктів, намагається оточити підрозділи ЗСУ біля Лисичанська — Генштаб Продовжується наступ росіян в напрямках населених пунктів Довгеньке та Мазанівка. Повноцінний візит з аудієнцію у королеви Єлизавети ІІ: Джонсон збирається запросити Зеленського до Лондона Ідею схвалили британські консерватори Попри заяви окупантів, відновити опалення в Маріуполі до зими вони не зможуть — Андрющенко Ситуація загрожує депортацією місцевого населення на територію Росії. ЗМІ розсекретили зміст розмови Макрона і Путіна за лічені дні до вторгнення в Україну 9-хвилинна розмова лідерів Франції та Росії лягли в основу документального фільму
По матерiалам: ZN.UA / Підготував/ла : Єлизавета Чижик
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК