Кого випустять за межі України під час воєнного стану: список та документи

Ексклюзив Опитування читачів
Поділитися
Кого випустять за межі України під час воєнного стану: список та документи © КМДА, Олексій Самсонов
Усе, що треба знати про виїзд за кордон

Воєнний стан, що діє в Україні з 24 лютого, передбачає низку обмежень конституційних прав громадян. Зокрема і щодо виїзду за кордон.

Асоціація правників України роз’яснює читачам ZN.UA основні правила при перетині державного кордону: кого стосуються заборони, а хто все ж таки має право виїхати з країни навіть за умови загальної мобілізації. І нагадує: Держприкордонслужба продовжує пропускати через кордон за паспортами громадянина України. Проте постарайтеся мати при собі закордонний паспорт, щоб уникнути можливих проблем під час перебування за кордоном.

Які категорії громадян в умовах воєнного стану мають обмеження на виїзд за кордон?

На період дії воєнного стану та в умовах загальної мобілізації заборонено виїзд за кордон військовозобов’язаним чоловікам віком 18–60 років.

Правовий режим воєнного стану передбачає певні обмеження прав, встановлених Конституцією, в тому числі на свободу пересування.

Тимчасом перетин державного кордону в пунктах пропуску здійснюється з урахуванням винятків, передбачених законодавством.

Що це за винятки, та хто має право виїжджати за кордон?

По-перше, пропуск повнолітніх громадян України через кордон здійснюється за паспортами громадянина України. Держприкордонслужба подовжила дію цього правила, оскільки у період воєнного стану та активних боїв українці не завжди можуть вчасно й оперативно оформити закордонні паспорти.

Проте за наявності закордонного паспорта все ж таки краще мати його з собою, щоб уникнути проблем під час перебування за кордоном або під час переміщення між країнами.

 По-друге, чим більше документів, виданих державними органами України, зокрема тих, котрі підтверджують гуманітарну мету поїздки, особа зможе надати на паспортний контроль, тим простіше буде прийняти рішення щодо її пропуску.

Отже, хто має право на виїзд за кордон

 • Громадяни, які мають посвідчення про відстрочку від призову та заброньовані на період мобілізації у воєнний час за органами державної влади, підприємствами, установами та організаціями.

Документи для підтвердження: посвідчення про відстрочку від призову (бронь) + документи про відрядження.

 • Особи, які мають висновок військово-лікарської комісії (ВЛК) про непридатність з виключенням з військового обліку.

Документи для підтвердження: довідка військово-лікарської комісії про непридатність.

 • Громадяни, на утриманні яких перебувають троє та більше дітей віком до 18 років.

Документи для підтвердження: свідоцтво про народження дітей (медичне свідоцтво про народження), свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей або рішення суду про розлучення та визначення місця проживання дітей з батьком, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, посвідчення батьків багатодітної сім’ї.

 • Особи, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

Документи для підтвердження: свідоцтво про народження дитини (дітей) + свідоцтво про смерть матері дитини/рішення суду про позбавлення матері батьківських прав/визнання безвісно відсутньою/рішення суду про розлучення з визначенням місця проживання з батьком.

 • Громадяни, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина, котра є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, до досягнення нею 23 років.

Документи для підтвердження: свідоцтво про народження дитини (дітей), свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дитини (дітей); посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги/довідка про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю.

 • Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

Документи для підтвердження: документ, що підтверджує усиновлення, опікунство, піклування (рішення суду, довідка з органів опіки та піклування, посвідчення).

 • Зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд. Зайняті постійним доглядом за хворою дружиною, дитиною, а також батьками своїми чи дружини, які за висновком медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

Документи для підтвердження: довідка про отримання компенсації для особи, зайнятої постійним доглядом за особами, що його потребують (може бути видана лише за зареєстрованим місцем проживання), рішення суду, довідка МСЕК.

 • Особи, які виїхали до інших держав на постійне місце проживання.

Документи для підтвердження: відмітка в паспорті «Постійне проживання» (печатка «Оформлено виїзд на постійне проживання»).

 • Здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти і докторанти, які навчаються за кордоном на денній або дуальній формах здобуття освіти (студенти, слухачі).

Документи для підтвердження: довідка про відстрочку, видана військкоматом про тимчасову непридатність (від 1 до 6 місяців) до військової служби.

 • Особи з інвалідністю І та ІІ груп.

Документи для підтвердження: довідка до акта огляду МСЕК або посвідчення, що підтверджує відповідний статус; пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соцдопомоги/довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

 • Чоловік, повнолітній син, чоловік доньки, які супроводжують особу з інвалідністю І–ІІ групи

Документи для підтвердження: документи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність.

 • Особа, яка здійснює постійний догляд за людиною з інвалідністю I чи II групи і супроводжує її.

Документи для підтвердження: посвідчення, довідки про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд та документи, що підтверджують інвалідність.

 • Повнолітній член сім’ї чи опікун особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною, який супроводжує її.

Документи для підтвердження: рішення про призначення опікуном над такою недієздатною особою (документи, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність).

 • Громадяни, які супроводжують особу з інвалідністю або інших осіб, що потребують постійного догляду і проживають у закладах догляду, в тому числі працівники такої установи.

Документи для підтвердження: наказ директора закладу догляду або особи, котра його заміщує, про виїзд осіб із інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, за межі України та документи, що підтверджують інвалідність. З розрахунку одна особа на 50 осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують постійного догляду.

 • Батько (може разом із матір’ю), опікун, піклувальник, один або обоє прийомні батьки, батьки-вихователі, які здійснюють супровід дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги.

Документи для підтвердження: документ, виданий лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я, та документ, що підтверджує родинні зв’язки або повноваження особи/довідка про отримання державної допомоги на дитину.

 • Особи, які супроводжують дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, патронатні вихователі.

Документи для підтвердження: відомості про особу, письмове погодження за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації (засвідчене печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погоджене з Національною соціальною сервісною службою України. Таке погодження може надаватися з допомогою електронних засобів зв’язку. Запрошення установ, організацій різних типів та форм власності, які уповноважені державою остаточного перебування дітей або органами місцевого самоврядування такої держави на здійснення заходів із прийому та супроводу дітей з інших країн.

 • Особи зі складу сил оборони та сил безпеки, які постраждали у зв’язку зі збройною агресією РФ проти України, для лікування за кордон. Виїзд таких осіб дозволяється в супроводі одного з членів сім’ї першого ступеня споріднення.

Документи для підтвердження: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; за наявності — висновок про необхідність направлення особи на лікування за кордон та лист МОЗ про погодження з іноземною стороною переліку осіб, яких заклади охорони здоров’я можуть прийняти на лікування за кордоном.

 • Народні депутати України.

Документи для підтвердження: посвідчення народного депутата України.

 • Чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) та дружину, яка проходить військову службу (за контрактом, призов під час мобілізації тощо).

Документи для підтвердження: документ, що посвідчує родинні зв’язки з дитиною, та документ, що підтверджує проходження військової служби дружиною.

 • Працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, ЗСУ, Держспецзв’язку, СБУ, СЗР, Нацгвардії, ДПС, Нацполіції, НАБУ, ДБР.

Документи для підтвердження: документ, що посвідчує відповідне місце роботи, і довідка про відстрочку від призову.

Чи може чоловік призовного віку перетнути кордон, якщо він є обмежено придатним у воєнний час?

Ні, передбачено можливість виїзду за кордон лише для осіб, які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність. Громадяни, які є обмежено придатними, під час мобілізації можуть бути залучені до виконання робіт, що мають оборонний характер.

Чи можуть перетинати кордон військовозобов’язані чоловіки віком 18–60 років, які є водіями вантажівок і залізничного транспорту?

Так, можуть, якщо вони здійснюють міжнародні вантажні перевезення, доставку вантажів для потреб Збройних сил України, медичне та гуманітарне постачання.

Але це можливо за наявності відповідного дозволу для перевізника, який із даними про водіїв має звернутися до Міністерства інфраструктури України, обласних військових адміністрацій або Київської міської військової адміністрації.

Інформація про бронювання поданих осіб передається до Державної прикордонної служби.

З усіх питань щодо організації перевезень гуманітарних вантажів через державний кордон та всередині країни можна звертатися на багатоканальну телефонну лінію + 38 (044) 334 43 04 щодня з 08:00 до 17:00.

Звернення до Мінінфраструктури щодо бронювання військовозобов’язаних водіїв треба надсилати листом на електронну адресу: zmiu98916@gmail.com.

Як діяти, коли прикордонники не пропускають навіть за наявності підтвердження підстав для виїзду?

Вам треба звернутися до начальника пункту пропуску з вимогою роз’яснень або ж на гарячу лінію Держприкордонслужби: 1598 (для дзвінків із мобільного) чи +38(044)527-63-63 (для дзвінків із-за кордону).

Також рекомендуємо викликати поліцію та зафіксувати порушення у протоколі.

Чи можуть вручити повістку на кордоні?

Загалом, таке можливо. Законодавством не встановлено місця, де можна або не можна вручити повістку.

Фактично, її можуть вручити особисто в руки будь-де: на вулиці, на блокпостах, на робочому місці, в магазині. Однак перед врученням повістки встановлюють особу військовозобов’язаного. Вручити повістку може співробітник Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), а також уповноважені особи органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, фізичні особи-підприємці, керуючі багатоквартирних будинків, власники будинків. Під час вручення повістки особа повинна отримати її, розписатися про отримання і надалі з'явитися в зазначену дату на вказане місце.

Якщо особа, котра виїжджає за кордон, має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, вона повинна мати при собі відповідну довідку ТЦК та СП.

Чи можна виїжджати за кордон військовозобов’язаним жінкам?

Так, обмеження щодо перетину кордону в умовах воєнного стану не поширюється на жінок.

Більше статей Асоціації правників України читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі