Під час війни, яку розв'язала Росія, в Україні для працездатних осіб можуть запроваджувати трудову повинність та залучати їх до виконання суспільно корисних робіт.
Фахівці Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці розповіли, кого можуть залучати до виконання таких робіт та на яких умовах це здійснюється.
Що таке суспільно корисні роботи
Фахівці пояснили, що відповідно до п. 3 Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабміну від 13.07.2011 № 753, суспільно корисні роботи – види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення.
Кого можуть залучати до суспільно корисних робіт
В Україні до суспільно корисних робіт залучаються працездатні особи, у тому числі особи, що не підлягають призову на військову службу, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану (крім працездатних осіб, що залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і заброньовані за підприємствами у період воєнного стану з метою виконання робіт, що мають оборонний характер, а також осіб, залучених до здійснення заходів національного спротиву), а саме:
- зареєстровані безробітні та інші незайняті особи, зокрема переселенці;
- працівники функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками), що не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та не зараховані до складу об’єктових формувань цивільного захисту, – у порядку переведення;
- особи, зайняті в особистому селянському господарстві;
- студенти вищих, учні та слухачі професійно-технічних навчальних закладів;
- особи, які забезпечують себе роботою самостійно.
Чи укладають трудовий договір при виконанні суспільно корисних робіт
У Держпраці зазначили, що з кожною із залучених до робіт особою укладається строковий трудовий договір. На них поширюються вимоги законодавства у сфері охорони праці.
«Відповідно до статті 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у процесі трудової діяльності осіб, щодо яких запроваджена трудова повинність, забезпечується дотримання таких стандартів, як мінімальна заробітна плата, мінімальний термін відпустки та час відпочинку між змінами, максимальний робочий час, врахування стану здоров’я особи», – йдеться у повідомленні.
Також на час залучення працюючої особи до виконання трудової повинності поза місцем її роботи за трудовим договором за нею після закінчення виконання таких робіт зберігається відповідне робоче місце (посада).
Нагадаємо, які роботи в Україні можна виконувати дистанційно. Під час війни багато українців були змушені перейти на дистанційну роботу.