В Україні трудові відносини між роботодавцем і працівником регулюються відповідним законом. Під час війни багато українців були змушені перейти на дистанційну роботу.
Фахівці Управління інспекційної діяльності у Тернопільській області Південно-Західного управління Державної служби з питань праці розповіли, які роботи в Україні можна виконувати дистанційно.
Фахівці підкреслили, що законодавство не визначає переліку робіт, які можуть виконуватися дистанційно.
Роботодавець може самостійно вирішувати, чи може робота виконуватися поза межами підприємства.
«Наприклад, якщо це продаж товарів у магазині або виробництво на заводі — працівники можуть працювати виключно на території підприємства. Однак якщо це адміністративна робота, яку цілком припустимо виконати поза приміщень роботодавця, ви можете перевести працівника на дистанційку», – йдеться у повідомленні.
Також фахівці зазначили, що за можливості й наявності ресурсів закон дозволяє переводити на дистанційну роботу:
- вагітних жінок;
- працівників, які мають дитину віком до трьох років або доглядають за дитиною до шести років (за медичними показаннями);
- працівників, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю; батьків або опікунів дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
На тимчасову дистанційну роботу (на два місяці) також можуть перевести працівників, щодо яких на робочому місці були вчинені дії з ознаками дискримінації.
Раніше ми писали, чи має право роботодавець зі своєї ініціативи розірвати трудовий договір з працівником у період його тимчасової непрацездатності.