Воєнний стан: хто з мобілізованих зможе отримувати зарплату на роботі після призову

Поділитися
Воєнний стан: хто з мобілізованих зможе отримувати зарплату на роботі після призову © 46 окрема аеромобільна бригада ДШВ ЗС України/facebook
За військовими зберігається робоче місце, а у деяких випадках – зарплата.

Через військове вторгнення РФ в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов’язані чоловіки у віці від 18 до 60 років. За мобілізованими зберігається робоче місце після мобілізації. У виданні НВ розповіли, хто може зберегти зарплату після призову, а кому доведеться брати відпустку.

Чи може бути сумісництво військової служби з іншою діяльністю

У Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) пояснили, хто втрачає право на інші доходи після мобілізації, а хто може отримувати зарплату на старій роботі.

«Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перелік таких осіб наведено в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII), забороняється займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України», ― йдеться у повідомленні.

НАЗК розглядає кілька варіантів сумісництва військовослужбовця з іншою діяльністю:

  • Щодо можливості одночасно перебувати на посаді, яка передбачає виконання функцій держави/місцевого самоврядування, та проходити військову службу, військову службу у складі Сил територіальної оборони ЗСУ у період воєнного стану;
  • Щодо можливості одночасного перебування на посаді, яка передбачає виконання функцій держави/місцевого самоврядування, та членства в добровольчих формуваннях територіальних громад у період дії воєнного стану;
  • Стосовно допустимості суміщення військової служби з іншою оплачуваною діяльністю.

У першому випалку не порушується п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, військової служби, військової служби у складі Сил територіальної оборони Збройних Сил України не є порушенням обмеження, передбаченого у п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII, оскільки можливість законного зайняття такою оплачуваною діяльністю передбачена законом як виняток.

Другий випадок передбачає, що інша діяльність не має бути оплачуваною. Тобто, перебування в добровольчих формуваннях територіальних громад не призводить до порушення обмеження, встановленого у п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII, оскільки не передбачає зайняття іншою оплачуваною діяльністю

Третій випадок ― якщо особа має договори із компанією або низкою компаній і стала військовослужбовцем ЗСУ, то є два варіанти:

  • Сумісна діяльність вважатиметься порушенням, якщо особа займає військову посаду (наприклад командира роти чи заступника командира роти);
  • Сумісна діяльність не буде порушенням та дозволятиме отримувати доходи, якщо військовослужбовець не є військовою посадовою особою.

Оскільки особа є військовою посадовою особою, зайняття нею іншою оплачуваною діяльністю у вільний від несення військової служби час (у наведеному прикладі - виконання умов договорів, укладених із низкою підприємств) порушуватиме передбачене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону обмеження та матиме наслідком адміністративну відповідальність за ст. 1724 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Якщо вона не займає військову посаду, то інша оплачувана діяльність у вільний від служби час не порушуватиме закон.

Які існують особливості сумісництва у воєнний час

Особливості застосування обмежень у період дії воєнного стану стосуються лише окремих категорій осіб за одночасного дотримання таких умов:

  • заборона працювати за сумісництвом та/або займатись підприємництвом;
  • не поширюється тільки на державних службовців категорій Б та В та посадових осіб місцевого самоврядування, посади яких віднесені до четвертої ― сьомої категорії;
  • вказані особи перебувають у відпустці без збереження зарплати або у простої;
  • дозволяється отримувати дохід лише від юридичних осіб приватного права або ФОП, стосовно яких відповідні держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або ФОП;
  • зайняття іншою оплачуваною чи підприємницькою діяльністю слід припинити протягом 15 робочих днів з дня припинення простою або закінчення відпустки.

Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, встановлене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону № 1700-VII, не поширюється на визначені у п.п. 4.1 п. 4 цих Роз’яснень категорії осіб виключно, якщо такі особи перебувають:

  • у відпустці без збереження заробітної плати;
  • у простої.

Зайняття іншою оплачуваною діяльністю є дозволеним з першого дня відпустки без збереження заробітної плати/першого дня простою, зазначеного у наказі про надання відпустки без збереження заробітної плати/оголошення простою.

Від якої діяльності військові можуть одержати дохід

Трудові договори (контракти), цивільноправові договори про надання послуг або правочини у сфері підприємницької діяльності можуть бути укладені з юридичними особами приватного права або ФОП, стосовно яких такі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування протягом останнього року не здійснювали повноваження з контролю, нагляду або підготовки чи прийняття відповідних рішень щодо діяльності цих юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців.

В Україні деякі підприємства, установи та організації можуть забронювати своїх працівників від мобілізації. Але існують випадки, коли можуть скасувати бронювання праціника.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі