Через військове вторгнення Росії в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки у віці від 18 до 60 років. Під час воєнного стану немає демобілізації. У виданні НВ розповіли, які категорії військових мають право на звільнення, а хто має продовжити службу.
Для військовослужбовців, у яких закінчився строк військової служби, передбачений законом, військова служба продовжується понад встановлені строки:
- у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану (настання воєнного часу) ― до термінів, визначених рішенням Президента України, крім випадків, коли військовослужбовець має право на звільнення за законом про військову службу та обов’язок;
- з моменту введення воєнного стану (настання воєнного часу) ― до оголошення демобілізації, крім випадків, коли військовослужбовець має право на звільнення за законом про військову службу та обов’язок.
Для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки:
- з моменту оголошення мобілізації ― протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, крім випадків, коли військовослужбовець має право на звільнення за законом про військову службу та обов’язок;
- з моменту введення воєнного стану ― до оголошення демобілізації, крім випадків, коли військовослужбовець має право на звільнення за законом про військову службу та обов’язок.
Військовослужбовці під час воєнного положення не мають права на відпустку, окрім як у випадках, вказаних у законі.
В Україні багато чоловіків і жінок йдуть добровольцями до армії, щоб захищати свою країну. Так, нещодавно було затверджено порядок, за яким добровольці можуть отримати статус учасника бойових дій.