Влада навряд чи наважиться на примусове об'єднання громад до виборів - опитування

Поділитися
Влада навряд чи наважиться на примусове об'єднання громад до виборів - опитування Процес добровільного об'єднання громад продовжать і після виборів
По суті, відбувся очікуваний "технічний дефолт" об'єднання громад. Дотримати всі необхідні процедури і добровільно об'єднатися не встигнуть навіть ті, хто хоче.

Процес об'єднання громад буде продовжено і після виборів, вважають більшість опитаних DT.UA політиків, голів асоціацій міст та рад різних рівнів.

DT.UA опитало політиків, які у міру своєї компетенції будуть впливати на ситуацію. У їх числі - сам президент, прем'єр-міністр, спікер ВР, голови парламентських фракцій, груп і профільного комітету, голови непарламентських (але які мають представництва на місцях) партій, керівники асоціацій міст, а також сільських, селищних, районних і обласних рад.

Одним з ключових пунктів анкети можна вважати питання про існування проблемних точок реформи, що вимагають додаткового узгодження. Основна - строки проведення реформи, в тому числі адміністративно-територіальної.

Швидше за все, процес об'єднання громад не буде закінчено до виборів. Відповіді на питання: чи зуміють добровільно об'єднатися громади, як наказує закон "Про добровільне об'єднання громад", оголили проблему.

Так, практично ніхто не висловив сподівання на те, що об'єднаються всі громади. У той же час, значна частина опитаних визнали, що більшості громад добровільне об'єднання виявиться під силу.

Показово, що серед таких виявилися люди, які представляють політичні платформи президента і прем'єра - Виталй Кличко (УДАР), Юрій Луценко (БПП), Андрій Тетерук ("Народний фронт"), прем'єр Арсеній Яценюк, заступник глави АП Віталій Ковальчук. Останній заявив, що "для цього створені необхідні законодавчі передумови і стимули".

Але тут (в цій самій оптимістичної точки) реформу підстерігає одна з ключових небезпек - популізм, небажання реально дивитися на речі.

ця Небезпека - серйозна, бо вона, по-перше, сильно помітна тим, хто вболіває за реформу і готовий сприймати гірку правду, щоб приймати вірні рішення. По-друге, подібна гра в реформу з широко закритими очима, додає шансів її противникам. А їх достатньо.

Отже, 12 опитаних вважають, що добровільно об'єднається лише мала частина громад. У їх числі - Юрій Бойко (Опозиційний блок", Сергій Власенко ("Батьківщина"), Анатолій Гриценко ("Громадянська позиція"), Ігор Єремєєв ("Воля народу"), Олег Ляшко ("Радикальна партія"), Олег Тягнибок "Свобода"), Віталій Хомутинник, С. Чернов. І, треба віддати їм належне, голова Конституційної комісії Володимир Гройсман та віце-прем'єр Зубко - виявилися в цій компанії.

"На перших етапах об'єднається лише мала частина. Далі приклади успішних громад будуть стимулювати інші громади. Досвід усіх країн свідчить про те, що це – тривалий процес", - заявив Гройсман.

Відповівши на наші запитання, одразу ж спікер публічно озвучив варіант проведення місцевих виборів з каденцією обраних органів влади на 2 роки. Мова про якийсь компромісний варіант, який необхідний влади. Так як, по суті, відбувся очікуваний технічний дефолт об'єднання громад. До старту кампанії (а в середині липня ЦВК починає формувати округу) не встигнуть виконати всі необхідні процедури і добровільно об'єднатися навіть ті, хто хоче. Що повинна була влада в такому разі робити з реформою, задекларованої на всіх рівнях?

насправді в розпорядженні реформаторів було не так багато варіантів:

  1. 1. Жеский сценарій і оперативно-примусове об'єднання громад.

Справді є частина людей, які підтримують стрімку реформу. В їх числі майже всі голови асоціацій - П. Козирєв (Асоціація малих міст), М. Пітцик (Асоціація міст України) і С. Чернов (Асоціація обласних та районних рад).

Більш того, на питання, чи допускають вони вольове об'єднання, вони ж разом з головою фракції "Самодопомоги" Олегом Березюком, дали ствердну відповідь.

Однак, 15 опитаних нами представників всіх гілок влади негативно відповіли на це питання. Таким чином, очевидно, що для подібних радикальних рішень влада слабка. А в силу швидкого старту виборчої кампанії - ще не рішуча.

2. Перенесення виборів на термін проведення децентралізації влади та адміністративно-територіальної реформи.

Тільки три учасника проекту - Гриценко, голова Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад М.Фурсенко і С. Чернов допускають такий розвиток подій. Ті ж А. Гриценко, С. Чернов, П. Козирєв і Ст. Кличка висловили готовність перенести вибори за прикладом Польщі, щоб встигнути закінчити реформу.

9 опитаних вважають проведення виборів однією з головних засад народовладдя. П'ятеро - Ст. Гройсман, В. Єремєєв, Ю. Луценко, М. Пітцик і А. Яценюк - зайняли позицію "Вибори не переносити. Однак там, де громади об'єднаються, - проводити їх на новій основі, де не встигнуть - на старій. При цьому дати право громадам, які будуть об'єднуватися, на проведення позачергових виборів вже на новій територіальній основі".

Читайте також: Порошенко анонсував скорочення штатів в уряді після завершення децентралізації

Власне, з цього проміжного варіанту і були сформовані норми, які лягли в проект Конституції, поданий до ВР президентом і які і дозволяють влади красиво переформатувати терміни проведення реформи

тобто йдеться про третьому варіанті реформи, обрезающем каденцію місцевих органів влади, які будуть обрані в цьому році. Що вже відображено в перехідних положеннях проекту Конституції, який визначив дату чергових виборів на жовтень 2017 року.

Подробиці читайте у проекті "Децентралізація: звіряємо годинник" на сайті ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі