Про це сказала цьогорічний лауреат Нобелівської премії з літератури Світлана Алексієвич в інтерв'ю виданню Der Tagesspiegel.
На питання, чому в Росії ніхто не чинить опір агресії Путіна проти сусідньої України вона відповіла: "Інтелігенція шокована, вона не може зрозуміти, що відбувається. А народ, нажаль, дійсно підтримує Путіна. Всі просто щасливі, що велика імперія знову повернулася і світ її боїться".
Білоруська письменниця побоюється, що через це може початися нова спіраль насильства. Вона розповіла, що була в Україні і спілкувалася з переселенцями з Донбасі. Багато хто хоче повернутися і "вступити у боротьбу проти росіян" за свій дім.
Відповідаючи на запитання щодо дієвості санкцій, вона назвала рішення Заходу відповісти на російську агресію саме таким чином "дивним". Однак нобелівський лауреат визнала, що не бачить іншого варіанту, оскільки військова відповідь означала б розв'язання Третьої світової війни. Але, на думку Алексієвич, санкції приречені на провал і не тому, що вони недостатньо жорсткі.
"Прикладів у історії багато. Росіяни готові голодувати і навіть помирати за свої ідеї. Це результат промивки мізків. Мрія про імперію живе в кожному росіянину. І вирішальним фактором стає так звана "червона людина". В 90-х роках ми, активісти-демократи, вважали, що комунізм лишився в минулому. Але це був неправильний висновок. "Червона людина" вірить в ідеали, в нове життя. В демократичні часи в Росії не існувало ніякого інтелектуального фундаменту", - пояснила вона.
Письменниця додала, що в часи правління Путіна певна інтелектуальна база його режиму все ж з'явилася. Її демонструє пропаганда.
"Телебачення показує, що робить Путін і чому він це робить. Він пояснює людям свій погляд на світ. Ми, демократи, цього не робили", - сказала Алексієвич.
Відповідаючи на уточнююче питання журналістів, письменниця пояснила, що "червона людина – homo soveticus, людина радянська". Однак їй не подобається цей "холодний термін", оскільки кожен представник цього "виду" вірить у "червону ідею, в ідеал".
В цей же час, політичний оглядач Radio Free Europe Radio Liberty Браян Вітмор в подкасті Daily Vertical говорив про те, що Путін не забув про Україну і намагається виграти час. Він нагадує, що після кількох місяців затишшя проросійські бойовики на цьому тижні відновили атаки і вбили щонайменше шістьох українських солдатів.
В цей же час, у редакційній статті видання Le Monde писало, що Захід не повинен обмінювати Україну на допомогу Путіна в Сирії. Президент України Петро Порошенко вважає помилкою довіру Заходу до Путіна у питанні Сирії. Український президент взявся "боротися" проти тероризму в Сирії в той же час, коли підтримує терористів в Україні.
У свою чергу, видання The Times писало, що Захід може знищити "Ісламську державу" без допомоги Путіна. Військові експерти кажуть, що 15 тисяч американських солдатів буде достатньо, щоб це зробити. Їй підтримає союзна армія Іраку, а також курди і бійці "Вільної сирійської армії" в Сирії.
А оглядач Rzeczpospolita писав, що Путін захоче дозвіл Заходу на розправу з Україною в обмін на війну проти ІД. Захід, швидше за все, погодиться на обидві умови Росії, оскільки це все одно менша ціна, ніж та, яку американці заплатили в Іраку і Афганістані.