Захід може знищити "Ісламську державу" без допомоги Путіна – The Times

Поділитися
Захід може знищити Захід може знищити ІД без допомоги Путіна. Ілюстрація © topwar.ru
Для цього знадобиться лише 15 тисяч американських солдатів, але найскладніше почнеться після перемоги.

Для визволення міста Ракка, яке "Ісламська держава" вважає своєю "столицею", потрібно небагато сил. Але тяжка робота ще попереду.

Захід боїться відправляти війська для наземної операції в Сирії через політичний фетиш. Президент Барак Обама цього тижня відкинув можливість відправки американських солдатів на війну проти "Ісламської держави", попри всі докази, що його стратегія стримування джихадистів не працює.

"Він переживає через мішки з тілами. Але вони вже є. Запитайте будь-кого у Парижі", - пише на сторінках The Times оглядач Роджер Бойз.

Захід зав'язав себе у вузол, здавши позиції і стратегічну ініціативу. "Ісламська держава" - це армія з 20-35 тисяч бойовиків, яка робить перерви у війні, щоб влаштувати різанину. Вона здатна просуватися швидко, але їй доводиться робити виснажливі паузи перед кожним новим етапом війни. І це виснажує людський потенціал. Терористична організація дедалі більше стає залежною від смертників. Це означає не лише фанатичну вірність культу смерті, а й обмеженість ресурсів.

Коротше кажучи, "Ісламську державу" можна перемогти. Їй вдавалося так довго виживати тому, що потенційні суперники були надто налякані, щоб вступити в протистояння. А ще тому, що її існування було потрібне політикам: Башару Асаду для підтвердження своєї легітимності і створення необхідності працювати з ним заради війни проти тероризму, Ірану для того, щоб отримати плацдарм у Іраку, курдським загонам для пояснень, навіщо їм військові бази в Сирії, а також для безперервного потоку грошей і зброї з США. Попри те, що будь-хто з цих гравців здатен розбити "Ісламську державу", вони не хочуть цього робити.

А потім Володимир Путін використав знищення терористами літака А321 в Єгипті для того, щоб перестати бути парією у міжнародній політиці. На саміті G20 в Туреччині він позиціонував себе як лідера країни з клубу жертв нападів "Ісламської держави" і як можливого сильного союзника для війни з терористами.

Таким чином, вибір у боротьбі проти "Ісламської держави" полягає між неприємним з одного боку і непривабливим з іншого. Російська пропозиція полягає в тому, що Путін забезпечить сирійську армію, оскільки потрібні наземні сили для атаки штабу "Ісламської держави" в місті Ракка після того, як бомби США, Росії і Франції ослабили позиції терористів. Але такий розворот зміцнить і статус Башара Асада. В цьому і вся суть російської пропозиції.

"Для ефективної боротьби проти ІД армії Сирії буде потрібна також підтримка Хезболи і військових Ірану. Якщо ми вступимо у формальний альянс з Путіним, ми відмовимося від права на слово у вирішенні майбутнього Сирії. Це все одно, що попросити Дракулу поняньчити доньку. Що ж, колись ми вже йшли на таку співпрацю зі Сталіним заради перемоги над Гітлером. Нам не потрібна допомога Росії, щоб знищити "Ісламську державу", якщо ми хочемо вести більш ефективну війну. Ми можемо співіснувати поруч з Росією в Сирії, але точно не можемо погодитися бути її молодшим союзником", - пише Бойз.

Автор прогнозує, що впродовж найближчих тижнів небо Сирії буде заповнене літаками, а непорозуміння з Москвою виникатимуть все частіше. Але Захід повинен сформулювати чітку стратегію і відправити велику кількість військ для того, щоб остаточно розбити "Ісламську державу".

Військові експерти кажуть, що 15 тисяч американських солдатів буде достатньо, щоб це зробити. Їй підтримає союзна армія Іраку, а також курди і бійці "Вільної сирійської армії" в Сирії. Питанням лишається лише, що буде після того, як американці залишать сирійську територію? Чи не зможе "Ісламська держава" відновити свої сили. Однак найголовніше питання: чи є у США впевненість в своїй здатності перемагати у складних війнах. Президент Барак Обама за час свого правління розвинув глибоку відразу до людських і фінансових втрат у боротьбі проти довгострокових загроз.

З 1945 року тривале базування американських військ у різних гарячих точках показало свою ефективність. Німеччина, Японія, Південна Корея, Панама, Боснія, Косово – всі ці країни стали прикладом. Але різке відведення військ США обов'язково призводило до краху. Так сталося у В'єтнамі, Лівані в 1980-х роках, в Сомалі і Лівії після повалення режиму Муаммара Каддафі. З цього досвіду варто робити висновки і змінити тактику ведення війни.

"Ісламську державу" можна перемогти малими силами. Але не можна залишати регіон, щойно мета буде досягнута. Захід має переосмислити відносини між війною, миром і допомогою, і "не ховатися під ліжко", коли хтось каже "будівництво нації".

"Воно варте того і не лише тому, що наші діти зможуть вийти на вулиці у вечері в п'ятницю без бронежилета. Світ змінюється, і ми повинні грати більш значну роль, ніж бути просто глядачами", - йдеться в статті.

Тим часом, оглядач Rzeczpospolita писав, що Путін захоче дозвіл Заходу на розправу з Україною в обмін на війну проти ІД. Захід, швидше за все, погодиться на обидві умови Росії, оскільки це все одно менша ціна, ніж та, яку американці заплатили в Іраку і Афганістані.

Видання Wall Street Journal писало, що Путін сподівається, що його ізоляція від Заходу закінчилася. При цьому чиновники США запевняють, що відносини США і РФ ніяк не змінилися і в нинішньому порядку денному немає жодних спільних планів країн щодо Сирії. Також президент Барак Обама на зустрічі в рамках G20 закликав Путіна вивести війська з України.

В Білому домі відзначають, що діалог президента США і Російської Федерації тривав протягом близько 35 хвилин. При цьому, піднімаючи українське питання, Обама "знову підтвердив свою підтримку повного впровадження Мінських угод, у тому числі відведення важкого озброєння, виведення всіх іноземних бойовиків, звільнення заручників і повернення урядом України контролю над українською частиною міжнародного кордону".

Нагадаємо, 15 листопада ЗМІ поширили інформацію, що на саміті G20 в Туреччині пройшли неформальні переговори Путіна і Обами, в ході яких було піднято українське і сирійське питання.

"Президенти зосередилися на шляхах припинення громадянської війни в Сирії. Обидва керівника зійшлися на думці, що країні необхідна політична трансформація, на чолі якої стоятимуть сирійці. Цьому переходу будуть передувати переговори за посередництва ООН і припинення вогню", - говорилося в повідомленні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі