Вчені застерігають: вікові ліси Кіровоградської, центральної в Україні області - Чорний ліс, Нерубай, Чута, Бірки - нині знаходяться під загрозою.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Світлана Орел за підсумками круглого столу "Чорнолісся верхів'я Інгульця: цінність, проблеми, перспективи", організованого місцевими осередками Українського географічного товариства, громадської організації "Спільна дія", всеукраїнського товариства "Просвіта" ім. Т. Шевченка, Центральноукраїнським державним педагогічним університетом ім. В. Винниченка, департаментом культури, туризму та культурної спадщини, управлінням комунікацій з громадськістю Кіровоградської облдержадміністрації.
Цей лісовий масив, який займає чималу площу, досі мало відомий в інших регіонах України. А він приховує в собі багато унікального. Цікаві ці місця і з точки зору флори і фауни.
"Цей ліс привертає увагу вчених як один з найбільших масивів широколистяних на південній межі поширення лісу у Східній Європі. Він належить до її найважливіших ботанічних територій. Грабово-дубові ліси внесені в перелік біотопів, що підлягають охороні, згідно Бернської конвенції, - розповідає кандидат біологічних наук Валентина Мирза-Сіденко. - Тут виявлено 12 видів рослин, занесених до Червоної книги України, 13 рідкісних видів регіональних, фітоценози шести типів, занесених до Зеленої книги України. Спеціальний постійний комітет Бернської конвенції затвердив Чуту і Чорний ліс як об'єкти Смарагдової мережі України. Крім типового різноманітності тварин, тут виявлено щонайменше 25 видів з числа представників Червоної книги України, 118 знаходяться під охороною Бернської конвенції".
Детальніше про збереження природних багатств читайте у статті Світлани Орел "Чорнолісся: новий національний парк?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".