В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що введені через військове вторгнення РФ. Мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Кабмін затвердив нові правила військового обліку в Україні, які закріплені у постанові №1487. Юристи ГО «Юридична сотня» на власній Facebook-сторінці розповіли, як змінилися правила консульського обліку військовозобов'язаних українців за кордоном.
Експерти пояснили, що відповідно до порядку, який діяв від 2016 року, дипломатичні та консульські представництва мали більше обов’язків.
«Наприклад, вони проводили роз’яснювальну роботу щодо правил військового обліку, що зараз би не завадило з огляду на велику кількість військовозобов'язаних, які навіть не знають про існування такого обліку. До того ж дипломатичні установи раніше повинні були повідомляти ТЦК та СП про призовників і військовозобов’язаних, які порушують встановлені правила обліку. Зараз такого обов’язку немає», – йдеться у повідомленні.
Чи потрібно ставати на консульський облік у разі виїзду за кордон
За словами юристів, якщо чоловік виїжджає за кордон на довше ніж ттри місяці, то він має стати на консульський облік.
Процедура взяття на тимчасовий консульський облік виписана в постанові Кабміну від 29 січня 2020 року № 85.
Подати заяву про взяття на консульський облік можна:
- особисто;
- поштою;
- в електронній формі.
За словами експертів, до заяви необхідно додати пакет документів, перелік яких міститься в пункті 12 вказаної вище постанови. Строк розгляду заяв — максимум 10 робочих днів.
«Варто зауважити, що перебування на тимчасовому консульському обліку можливе лише в одній державі та строком на один рік. Такий строк можна продовжити на період дії дозволу іноземної держави на проживання, але не більше ніж на п’ять років», – наголосили юристи.
Так, у випадку, якщо військовозобов'язаний вже стоїть на консульському обліку, введені зміни його не торкаються.
Чи можуть консульські установи повертати військовозобов’язаних для призову за мобілізацією
За словами експертів, консульські установи можуть сприяти поверненню військовозобов’язаних, однак форми та механізм такого сприяння не встановлені.
Юристи підкреслили, що консульські установи не будуть повертати студентів для призову на строкову службу.
«Ні, адже, по-перше, навчання є підставою для відстрочки, по-друге, призову на строкову службу наразі не проводиться, по-третє, наразі консульські установи можуть лише інформувати про початок чергового призову», – резюмували експерти.
Раніше ми писали, чи змінилися правила прийому на роботу і навчання військовозобов'язаних, призовників та резервістів в Україні.