Росія продовжує розширювати внутрішні потужності з виробництва безпілотників Shahed на тлі зимової кампанії проти України 2024-2025 років, йдеться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).
CNN, посилаючись на джерела в українській розвідці, підрахував, що російський завод з виробництва “шахедів” в особливій економічній зоні “Алабуга” в Республіці Татарстан випустив 5760 безпілотників у період з січня по вересень 2024 року — понад удвічі більше, ніж у 2023 році.
Супутникові знімки свідчать про те, що російська влада побудувала два нові цехи та, схоже, встановила сітки для захисту від атак дронів над кількома будівлями на території заводу в “Алабузі”. CNN, посилаючись на витік документів з заводу, писав, що завод в “Алабузі” — ключовий у Росії з виробництва “шахедів”, уже виконав план з виробництва шести тисяч безпілотників до вересня 2025 року. Також повідомлялося, що цей завод почав виробляти так звані безпілотники-приманки, які нагадують “шахеди” — російські війська використовують такі дрони, щоб вивести з ладу українські системи протиповітряної оборони.
За словами джерел CNN, РФ планує виготовити десять тисяч безпілотників-приманок до кінця 2024 року — майже вдвічі більше, ніж ударних безпілотників “шахед”, які Росія виготовила за перші дев'ять місяців 2024 року, оскільки виробництво дронів-приманок у десять разів дешевше, ніж ударних Shahed. CNN зазначає, що РФ також побудувала залізничну станцію поблизу “Алабуги” з прямим залізничним сполученням між РФ та Китаєм, яке може використовуватися для транспортування компонентів, необхідних для виробництва безпілотників.
Однак, як зазначає ISW, Росія досі не подолала обмеження у здатності виробляти та використовувати “шахеди”, і, ймовірно, продовжить боротися з цими проблемами в 2025 році. ISW вже звертав увагу на те, що західні санкції, схоже, ускладнюють можливість РФ отримувати якісні компоненти для безпілотників і Росія дедалі більше покладається на низькоякісні двигуни з КНР. Тим часом інновації в радіоелектронній боротьбі (РЕБ), своєю чергою, дають змогу українським силам ефективніше відбивати атаки “шахедів”.
Російські війська, ймовірно, продовжать коригувати свою ударну кампанію взимку 2024-2025 років, щоб завдати шкоди українській енергосистемі та критично важливій інфраструктурі. Також Росія, ймовірно, має намір надалі збільшувати виробництво і використання БПЛА Shahed після того, як підпише з Іраном угоду про всеосяжне стратегічне партнерство, припускає ISW.
Повідомлялося, що підписання нового пакту між Іраном та РФ очікується в січні 2025 року. Угода може бути укладена за кілька днів до інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа 20 січня, що свідчить про спробу двох країн “об'єднати сили” на тлі ізоляції на світовій арені.
Росія та Іран уже співпрацювали в економічній сфері, а також працювали над тим, щоб обійти західні санкції. За словами аналітиків, всеосяжна угода може формалізувати тісніші політичні зв'язки між двома країнами, потенційно посилюючи спільну опозицію до Заходу, особливо на тлі війни Росії проти України і санкцій. Також угода може призвести до подальшої співпраці у сфері військових технологій або обміну розвідданими.