Відпуcтка під час війни: чи можуть її отримати працівники, які виїхали за кордон

Поділитися
Відпуcтка під час війни: чи можуть її отримати працівники, які виїхали за кордон © Дебет-Кредит бухгалтерські новини
Роз'яснення дали у Держпраці.

В Україні під час дії воєнного стану трудові відносини між роботодавцем і працівником регулюються відповідним законодавством. Фахівці Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці розповіли, чи може роботодавець під час воєнного стану надати відпуску працівникам, які виїхали за кордон.

Згідно з пунктом 2 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ та глави XIX «Прикінцеві положення» Кодексу законів про працю України доповнено пунктом 2 такого змісту: «Під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2136 цей Закон визначає в тому числі особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Фахівці зазначили, що згідно вимог частини 4 статті 12 Закону № 2136, у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пунктом 4 частини 1 статті 9 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР. Проте загальна тривалість відпустки не може перевищувати 90 днів протягом дії воєнного стану.

Також у період дії воєнного стану за певними категоріями працівників зберігається право на відпустки без збереження зарплати, що надаються в обов’язковому порядку за їх бажанням відповідно до  ст. 25 Закону України «Про відпустки».

Фахівці пояснили, що під час воєнного стану також зберігається право працівників на відпустку без збереження зарплати відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про відпустки», якою передбачено, що за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік.

«Ця відпустка надається за заявою працівника та згодою роботодавця, але роботодавець може й відмовити працівнику у її наданні», – йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, голова Національного агентства України з питань державної служби Наталія Алюшина анонсувала боротьбу з так званими «колекціонерами відпусток» на державній службі. За її словами, Україна зіштовхнулася з проблемою, коли держслужбовці, які зловживали накопиченням відпусток, звільняються чи виходять на пенсію, і тоді треба одночасно зробити їм всі компенсаційні виплати, а цифри там набігають чималі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі