24 квітня християни східного обряду відзначають Великдень чи свято Воскресіння Христового. Цей день символізує перемогу життя над смертю, він є одним із найголовніших для віруючих.
Що потрібно робити на Великдень
Підготовка до свята починається за сім тижнів до нього з Великого посту. Це період не лише відмови від їжі, а й час підготовки духу до світлого свята.
Традиційно ввечері напередодні віруючі йдуть до церкви та присутні на службі. Оскільки зараз Україна живе в умовах війни, яку розв'язала в нашій країні Росія, діє комендантська година, тому від відвідувань церкви вночі необхідно відмовитись. Водночас, до трансляції богослужінь можна приєднатись онлайн.
У церкві також закликають віруючих не скупчуватися в храмах, оскільки російські війська можуть здійснювати різноманітні провокації.
До свята традиційно готують паски – солодку здобну випічку. Крім того, прийнято фарбувати яйця. Основним кольором для яєць є червоний, але можна вибрати будь-який інший.
Вважається, що першими продуктами, які необхідно з'їсти у святковий день, є шматочок паски та освячене яйце.
У свято також заведено обмінюватися крашанками. Традиція фарбувати яйця пов'язана з історією про те, що Марія Магдалина прийшла до імператора Тіберія зі звісткою про воскресіння Христа. Імператор відповів їй, що повірить у це лише тоді, коли у її руці почервоніє. І відбулося диво – яйце змінило свій колір.
Цього дня також грають у «битки» фарбованими яйцями.
Молитва на Великдень
Христос воскрес із мертвих, смертю смерть зневаживши, і сущим у трунах живіт дарувавши. (Тричі)
Воскресіння Христове побачивши, поклонимося святому Господу Ісусу, єдиному безгрішному. Хресту твоєму поклоняємося, Христе, і святе воскресіння твоє співаємо і славимо: бо ти Бог наш, хіба тобі іншого не знаємо, ім'я твоє називаємо. Прийдіть всі вірності, поклонимося святому Христовому воскресінню, бо прийде хрестом радість усьому світу. Завжди благословляємо Господа, співаємо воскресіння його: бо розп'яття бо зазнавши, смертю смерть зруйнуй. (Тричі)