Офіційний портал новин Ватикану повідомив про обрання митрополита Епіфанія предстоятелем автокефальної Української православної церкви, що відповідно до порядку екуменічного діалогу з православними церквами в силу канонічного визнання Вселенським патріархом української церкви та її митрополита - ця церква набуває для Ватикану суб‘єктності. Про це повідомив у Facebook колишній речник УПЦ Київського патріархату Євстратій Зоря.
"Хоча відсутність євхаристійної єдності між католицькою церквою і православною церквою визначає, що офіційно перша не здійснює якогось церковного акту визнання нової автокефалії, однак фактично поширення цієї офіційної новини є сигналом для всіх, хто ще має сумнів, в тому числі у помісних церквах: дипломатія Вселенського патріархату перемогла московські потуги. А це означає, що у тих церквах, які ще не визначилися з визнанням автокефалії, з‘явився вагомий аргумент зробити це відразу після вручення Томосу", - написав Зоря.
Він також зазначив, що можливо саме тому Вселенський патріарх Варфоломій і призначив вручення Томосу на 6 січня, щоби дати час іншим церквам ухвалити рішення та підтримати нову автокефальну українську церкву.
15 грудня об'єднавчий Собор, що проводився у Софії Київській, обрав митрополита Переяславського і Білоцерківського Епіфанія (Думенка) головою помісної української церкви. 6 січня він отримає від Вселенського патріарха Варфоломія Томос про автокефалію української церкви.
Нагадаємо, що 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській помісній церкві та визнав недійсними анафеми, які РПЦ наклала на патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія. І скасував надане у 1686 році московському патріарху право висвячувати київського митрополита.
13 листопада УПЦ МП ухвалила постанову про відмову підтримати автокефалію та припинення євхаристійного спілкування з Константинополем. 15 грудня предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій втратив свій титул митрополита Київського і всієї України.
Докладніше про майбутнє православного устрою в Україні читайте у статті Катерини Щоткіної "Просто автокефалія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".