Собор єпископів Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) сьогодні, 13 листопада, ухвалив, що процес надання Томосу про автокефалію є "штучним, нав'язаним ззовні, не відображає внутрішньої церковної необхідності, не принесе реальної церковної єдності та поглибить розділення і посилить конфлікти серед народу України". Про це повідомляє прес-служба УПЦ МП.
"За таких умов долучення єпископату, духовенства та мирян Української православної церкви до цих процесів вважаємо неможливим", - йдеться у постанові.
Також зазначається, що собор єпископів виступає проти будь-яких спроб змінити назву УПЦ МП. У разі прийняття відповідних законопроектів Верховною Радою, УПЦ МП захищатиме свої права всіма законними засобами, які передбачені "Основами соціальної концепції Української православної церкви", законодавством України та Європейською Конвенцією з прав людини, йдеться у постанові.
Собор єпископів УПЦ МП вважає, що рішення Священного Синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня стосовно українського церковного питання є "недійсними та такими, що не мають жодної канонічної сили", а рішення про встановлення юрисдикції Константинопольського патріархату на території України є "наслідком спекулятивного трактування церковної історії".
У постанові зазначається, що рішення про зняття анафеми та інших церковних заборон із предстоятелів УПЦ КП та УАПЦ є наслідком "спотвореного тлумачення православних канонів". Повідомляється, що євхаристичне спілкування УПЦ МП з Константинополем на даний час є неможливим і припиняється.
"Вважаємо неприпустимим незаконне втручання Константинопольського патріархату у внутрішні справи іншої помісної церкви та намагання вирішувати українське церковне питання за участі державної влади і розкольників, ігноруючи голос канонічної Української православної церкви", - йдеться у постанові.
Собор єпископів також закликав Константинополь до діалогу з УПЦ МП за участі всіх помісних православних церков із метою вирішення цього питання. Крім того, Собор просить предстоятеля УПЦ МП Онуфрія звернутися до предстоятелів помісних православних церков з приводу ситуації, що зараз склалася в церковному житті України.
У постанові також вказується, що УПЦ МП "принципово підтримує незалежність та територіальну цілісність України" й присутня в усіх регіонах країни та "об'єднує як підконтрольні, так і непідконтрольні українській владі території, переживаючи разом зі своїм народом усі радощі й страждання".
Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській помісній церкві. На Фанарі заявили про те, що процес надання Томосу триватиме. Того ж дня Синод Вселенського патріархату ухвалив рішення, згідно з яким передача Київської митрополії Московському патріархату у 1686 році вважається недійсною.
Патріарх Київський і всієї України-Русі Філарет повідомив про те, що українські православні ієрархи проведуть Собор, на якому буде прийнято рішення про створення єдиної помісної православної церкви. У Соборі візьмуть участь представники УПЦ КП та УАПЦ, а також частина єпископів УПЦ МП.
Саме патріархові об'єднаної церкви Вселенський патріарх Варфоломій вручить Томос, повідомив президент Петро Порошенко.
Докладніше читайте в статті Катерини Щоткіної "Томос: усі гарантії, крім української..." у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".