Патріарх Київський і Всієї України-Руси Філарет повідомив, що українські православні ієрархи проведуть Собор, на якому буде прийнято рішення про створення єдиної помісної православної церкви.
Філарет підкреслив, що після рішень Синоду Вселенського патріархату, засідання якого тривало з 9 по 11 жовтня, в українських ієрархів більше немає перешкод для початку об'єднавчого процесу. Дата проведення Собору ще не визначена.
"Ми про це ще не говорили", - заявив патріарх у ході брифінгу в Києві в четвер увечері.
Філарет уточнив, що в Соборі візьмуть участь представники Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також частина єпископів Української православної церкви Московського патріархату.
"Можливо їх (єпископів УПЦ МП - Ред.) буде десять, може більше. Але це лише на перших порах", - припустив Філарет.
Предстоятель УПЦ КП запевнив, що об'єднання буде виключно добровільним, і виключив примус кого-небудь до приєднання до помісної церкви.
"Нам не потрібно, щоб в Українській церкві були єпископи, які будуть бунтувати проти неї", - пояснив патріарх.
Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Української помісної православної церкви. На Фанарі заявили, що процес надання Томосу триватиме. Крім того, Синод зняв анафеми з патріарха УПЦ КП Філарета і митрополита УАПЦ Макарія, які наклала Російська православну церкву.
Константинополь також закликав українців не допустити насильства в процесі створення об'єднаної церкви.
Нагадаємо, що 19 квітня Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія щодо надання Томосу про автокефалію православній церкві в Україні. Відмовилися підтримати звернення лише колишні "регіонали" з фракції "Опоблоку" і групи "Відродження".
31 серпня патріарх Константинопольський Варфоломій під час зустрічі з головою Російської православної церкви Кирилом довів до відома останнього, що Константинополь збирається надати автокефалію українській церкви. А вересневий Архієрейський Собор Константинопольської церкви підтвердив її право надавати автокефалію церквам без узгодження з іншими церквами.
У вересні Варфоломій направив до Киэва двох екзархів для підготовки до створення автокефальної церкви.
Детальніше про перспективи надання автокефалії УПЦ читайте в матеріалах Катерини Щоткіної "Святіший трикутник" і "Не Собором, так Томосом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".