За словами координатора групи ІС, до погіршення ситуації і забруднення грунтів і грунтових вод призводить затоплення шахт унаслідок відмови терористів від викачування вод.
"Зазначена ситуація виникла у зв'язку із закриттям шахт і зупинкою видобутку вугілля в районі цього н. п., унаслідок чого спостерігається процес підняття шахтних вод і затоплення нижніх шахтних горизонтів. Вода з нижніх горизонтів, піднімаючись, виштовхує на поверхню метан та інші отруйні гази", - пояснює Тимчук.
Нагадаємо, 14 квітня на неконтрольованій Україні шахті "Юний комунар" було повністю припинено водовідведення. Об'єкт переведений із "сухої" у стан "мокрої" консервації. Без згоди МАГАТЕ та Держатомрегулювання України.
У вересні 1979 року з метою зниження ймовірності раптових викидів метану на шахті було здійснено підземний ядерний вибух, після чого вона була закрита й ізольована. На місці вибуху утворилася скляна капсула діаметром близько 30 метрів, заповнена радіоактивною водою.
Припинення водовідведення може призвести до виступання на поверхню штучних радіонуклідів, які можуть міститися в капсулі – стронцію-137, цезію-90 і плутонію-239. А потрапляння радіоактивної рідини в ґрунтові води – до забруднення екосистеми Азовського моря.
Детальніше про стан ядерних об'єктів на окупованих територіях України читайте в матеріалі Тетяни Вербицької "Мутації небезпеки, або Радіаційні загрози окупованих територій" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".