У Донецькій області розташовано 132 небезпечних об'єкта (83 – на окупованій території), у Луганській – 44 (17 – на окупованій території), свідчать дані дослідження екологічної ситуації в Донбасі, проведеного на замовлення Міністерства з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб
До них належать заводи, очисні споруди, водоканали, насосні та фільтрувальні станції, шахти, енергетичні споруди та низка інших об'єктів.
До основних екологічних ризиків на сході України належать: затоплення шахт, забруднення грунтів у зв'язку з використанням зброї, хімічне забруднення вод, пошкодження ємностей із рідким хлором. На думку експертів, така ситуація може призвести до виникнення надзвичайної ситуації транскордонного масштабу.
Нагадаємо, 14 квітня на неконтрольованій Україні шахті "Юний комунар" було повністю припинено водовідведення. Об'єкт переведений із "сухої" у стан "мокрої" консервації. Без згоди МАГАТЕ та Держатомрегулювання України.
У вересні 1979 року з метою зниження ймовірності раптових викидів метану на шахті було здійснено підземний ядерний вибух, після чого вона була закрита й ізольована. На місці вибуху утворилася скляна капсула діаметром близько 30 метрів, заповнена радіоактивною водою.
Припинення водовідведення може призвести до виступання на поверхню штучних радіонуклідів, які можуть міститися в капсулі – стронцію-137, цезію-90 і плутонію-239. А потрапляння радіоактивної рідини в ґрунтові води – до забруднення екосистеми Азовського моря.
Детальніше про стан ядерних об'єктів на окупованих територіях України читайте в матеріалі Тетяни Вербицької "Мутації небезпеки, або Радіаційні загрози окупованих територій" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".