В епоху цифрового суспільства соціологія має змінитися – науковець

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Старі методи, погляди та терміни більше не працюють.

Цифрові технології бурхливо розвиваються і впливають на всі сфери життя, а з приходом коронавірусу цей процес прискорився. Як реагує на зміни наука соціологія, покликана вивчати і аналізувати фундаментальні підвалини суспільного життя, комплексні та системні соціальні зміни? Українська соціологія робить це з певним запізненням, вважає президент Соціологічної Асоціації України Віль Бакіров.

«На наших очах, фактично за 15-20 років, соціальний світ набув безлічі нових якостей, викликаних стрімким створенням, поширенням і застосуванням цифрових технологій, насамперед пов’язаних із Інтернетом. Це, безумовно стосується практично миттєвого доступу будь-кого до безмежних інформаційних масивів. Що, до речі, не зробило людей, занурених в інтернет-мережі, більш освіченими, розумними й мудрими»,  - пише Бакіров у статті «Як науці не стати цифровим іммігрантом у сучасному суспільстві».

Так, сучасна молодь демонструє кричуще невігластво в питаннях класичної літератури, історії, географії тощо. Але це не означає, що вони дурніші за своїх батьків, наголошує соціолог. Імовірніше вони є носіями принципово іншої ментальності, для якої те, що важливе для старшого покоління, зовсім неважливе для них.

«Нам дивно, що вони не знають, хто такий Пушкін, а їм дивно, що ми не знаємо, хто такий Моргенштерн», - наводить приклад автор.

Особливо це становить проблему для викладачів, які є цифровими іммігрантами й говорять архаїчною мовою, мовою доцифрової епохи, намагаючись учити покоління, яке говорить іншою мовою.

Це покоління аборигенів світу, що народився завдяки цифровій революції, тобто переходу від аналогових способів роботи з інформацією до цифрових. І ця технологічна революція, практично, миттєво, за дуже короткий час, викликала й викликає низку глобальних соціальних наслідків.

«Мені здається, що прихід цифрового суспільства дає великий шанс соціології, яка останнім часом відійшла на другий план у медійному просторі, в публічних інтелектуальних дискусіях, у структурах, що визначають соціальні політики і здійснюють публічне й приватне врядування»,  - наголошує Бакіров.

Як має змінитися наука соціологія в цифрову епоху, читайте у матеріалі Віля Бакірова «Як науці не стати цифровим іммігрантом у сучасному суспільстві» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі