В Адміністрації президента під керівництвом радника глави держави 3 готується проект Кодексу про кримінальні проступки. Ряд правопорушень мають намір декриміналізувати: за них будуть загрожувати тільки штрафи, виправні роботи, службові обмеження.
Згідно з однією з останніх робочих версій законопроекту, за даними Forbes, до категорії кримінальних проступків можуть бути віднесені такі кримінальні діяння (тільки якщо вони скоєні без обтяжуючих обставин):
- Стаття 212 "Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів)"
- Стаття 212-1 "Ухилення від сплати єдиного соціального внеску"
- Стаття 222 "Шахрайство з фінансовими ресурсами"
- Стаття 226 "Фальсифікація засобів вимірювання"
- Стаття 219 "Доведення до банкрутства"
- Стаття 126 "Побої і мордування"
- Стаття 136 "Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані"
- Стаття 145 "Незаконне розголошення лікарської таємниці"
- Стаття 133 "Зараження венеричною хворобою"
- Стаття 125 "Умисне легке тілесне ушкодження"
Розробники пропонують повністю переписати Кримінальний кодекс. Зараз в ньому дві частини: загальна (нормативна) і особлива (діяння і покарання). Особливу частину хочуть поділити на дві так звані "книги": злочини та кримінальні проступки. У першій книзі будуть злочини середньої тяжкості, тяжкі та особливо тяжкі. У другій книзі проступків буде 173 статті. Сюди потрапить частина діянь з Кодексу про адміністративні правопорушення та злочини невеликої тяжкості КК.
Ще одне напрацювання - за проступки передбачені тільки певні види покарань. Основні санкції - штрафи, громадські та виправні роботи, службові обмеження. За проступки порушники зможуть отримати від 20 до 200 годин громадських робіт.
Якщо документ затвердять, у Кримінальному кодексі з'явиться новий вид санкцій - замість існуючих штрафів (їх розмір розраховується на основі неоподатковуваних мінімумів) будуть введені так звані штрафні ставки. Вони будуть розраховуватися на основі мінімальної заробітної плати.
Наприклад, сьогодні, згідно з документом, штрафні ставки за проступки могли б скласти від 191 до 764 гривень.
При розслідуванні проступків будуть діяти особливі правила. Вводяться обмеження для слідчих. Не можна тримати підозрюваних під вартою або під домашнім арештом, використовувати види негласних дій (наприклад, аудіо- та відеоконтроль).
Розслідування проступків може тривати не більше двох місяців. Для інших злочинів термін розслідування - рік.
Думки розробників про те, чи варто переносити у Кримінальний кодекс порушення з Кодексу про адміністративні порушення, розділилися.
"Одна з норм, яка обговорюється - майже 100% адміністративних порушень будуть перенесені до КК. Тобто з ним відбувається криміналізація чи посилення відповідальності", - вважає завідувач відділу державної правової політики Національного інституту стратегічних досліджень Олександра Руднєва.
Один з авторів документа, доктор юридичних наук, професор кафедри кримінальної справи та кримінології КНУ ім. Шевченко Микола Хавронюк переконаний у зворотному.
"Для більшості цих діянь покарання залишиться таким самим, а в деяких випадках навіть зменшиться. При цьому для підозрюваних будуть створені процесуальні гарантії законності і справедливості, яких зараз немає", - пояснив він.
Один з учасників робочої групи, генпрокурор Віктор Пшонка впевнений, що нове законодавство буде прийнято вже на початку наступного року.
Варто відзначити, що в Європі схожа система діє давно. Кількість порушень, за які можна потрапити в ув'язнення, там в кілька разів менша, ніж в Україні. А кримінальні правопорушення у більшості західних країн поділяються на небезпечні для суспільства злочини та кримінальні проступки. За проступки без обтяжливих наслідків не передбачено арешт, а застосовуються так звані "легкі" покарання у вигляді штрафів і громадських робіт. !zn
Читайте також:
Після введення нового КПК кожна дев'ята кримінальна справа закінчується угодою про примирення