Уряд дозволив позбавляти ступеня бакалавра та магістра за плагіат у наукових роботах

Поділитися
Міністр освіти Сергій Шкарлет, у чиїх роботах знаходили академічний плагіат, привітав це рішення.

Уряд на засіданні у четвер, 26 серпня, ухвалив порядок позбавлення ступенів бакалавра та магістра у разі виявлення у науковій роботі плагіату, повідомляє МОН України.

Дія порядку поширюватиметься на рішення про присудження ступенів вищої освіти «молодший бакалавр», «бакалавр» і «магістр» та присвоєння відповідних кваліфікацій. Порядок визначає процедури:

  • позбавлення ступеня у разі виявлення фактів порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності (виявлення у кваліфікаційній роботі академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації, списування, обману, хабарництва);
  • розгляду справи про порушення здобувачем вищої освіти академічної доброчесності;
  • розгляду питання щодо добровільної відмови здобувача вищої освіти від ступеня;
  • правові наслідки скасування рішення та порядок його оскарження.

Контроль за забезпечення дотримання вимог академічної доброчесності покладено на заклади вищої освіти, порядок виявлення та встановлення фактів академічного плагіату встановлюватиметься вченими радами університетів. Система контролю має містити:  

  • процедуру утворення та роботи органу, який проводить перевірку заяв (повідомлень) щодо фактів порушення академічної доброчесності;
  • підстави для проведення перевірки, строки, підстави та порядок оскарження результатів перевірки;
  • процедуру і строки вивчення та експертизи кваліфікаційних робіт, повідомлень про факти порушення академічної доброчесності, а також порядок підготовки та вимоги до експертного висновку;
  • кваліфікаційні вимоги до експертів;
  • процедуру ухвалення рішення про скасування рішення та найменування органу, уповноваженого приймати таке рішення;
  • процедуру реалізації особою, яку підозрюють у плагіаті, прав, передбачених законом «Про освіту».

Перевірка інформації про порушення академічної доброчесності та прийняття відповідного рішення триватиме не довше двох місяців. Скасовувати рішення про присудження ступеню має лише той університет, який присудив його, або є правонаступником закладу-присуджувача.

На основі експертного висновку університет може або ухвалити рішення про позбавлення ступеню, або про відсутність підстав для позбавлення ступеню. Особа, яку підозрюють у плагіаті, має право добровільно відмовитися від ступеня до подання експертного висновку.

У разі скасування рішення про присудження ступеня вищої освіти диплом про вищу освіту та документи, видані на його основі, будуть недійсними.

«Урядом ухвалено важливе рішення, а саме – створення правових умов, які будуть стимулювати здобувачів освіти дотримуватись академічної доброчесності та нести відповідальність у разі порушень. Відтепер на державному рівні чітко визначені процедура ухвалення рішення про скасування ступеня чи кваліфікації фахівця й коло уповноважених на такі дії суб’єктів», - зазначив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

У науковому доробку самого міністра також знаходили плагіат. Наявність запозичень у трьох наукових роботах Сергія Шкарлета підтвердили експерти Комітету з питань етики НАЗЯВО та міжнародні фахівці. Однак Шкарлет подав позов до Окружного адміністративного суду Києва, який визнав, що перевірка робіт начебто була незаконною.

На сьогодні в Україні немає інструментів, які б дозволили боротися з плагіатом. П’ять років тому Кабмін ухвалив постанову №567 , якою вилучив розділ про позбавлення ступенів із «Порядку присудження наукових ступенів». 

У 2019 році НАЗЯВО спільно з громадськістю розробили проєкт «Порядку скасування рішення спеціалізованої вченої ради про присудження наукового ступеня». Але з літа 2019 року його розгляд так і не розпочався. Докладніше про проблему академічної безвідповідальності в України читайте у статті Світлани Благодєтєлєвої-Вовк «Плагіат: чому за це нікого не карають» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі