Щоб запобігти збільшенню кількості закладів вищої освіти в Україні, поліпшити результати і досягти критичної маси, слід ввести профілювання і злиття університетів. Ця проблема не нова, і вирішується вона дуже складно. Адже спроби закрити хоча б навіть відверто неконкурентоспроможний ЗВО неминуче наштовхуються на опір, зокрема і на рівні політиків, які починають звинувачувати МОН у намірах позбавити якийсь регіон (місто, область) майбутнього. Однак у нових принципах фінансування ЗВО, що розробляються МОН, закладені стимули для укрупнення університетів. Можливо, цей механізм фінансового стимулювання виявиться дієвіше прямих адміністративних заходів.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Максим Стріха, заступник міністра освіти і науки України, доктор фізико-математичних наук
"Загальний обсяг фінансової підтримки наукових проектів та стипендіальних програм для молодих вчених в системі МОН збільшився в 2018 р. в 1,5 рази і склав 0,94% від загального обсягу фінансування наукової діяльності в державі за рахунок загального фонду державного бюджету. В абсолютних цифрах це становить 87744,5 тис. грн - проти 58221,7 тис. грн в 2017 р. В 2019-му для державної підтримки наукової діяльності молодих вчених в кошторисі МОН заплановано 88370 тис. грн, - це вже більше 13% усіх коштів, які спрямовуються на підтримку науки в університетах", - зазначає заступник міністра.
Детальніше про шляхи реформування вітчизняної науки читайте в статті Максима Стріхи "Українська наука на шляху до Європи: здобутки, проблеми і перспективи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".