Українські солдати борються з "війною в голові" після повернення з АТО – Die Zeit

Поділитися
Українські солдати борються з Солдати після війни повертаються з психологічними травмами. Ілюстрація
В Україні бракує фахівців, які б могли допомогти солдатам справитися з психологічним впливом війни.

Все більше солдатів Збройних сил України повертаються з війни в 3 з посттравматичним стресовим розладом, який спостерігається у багатьох людей, яким довелося зіштовхнутися з бойовими діями особисто.

Однак в Україні не вистачає фахівців, які б могли допомогти їм впоратися з психологічними травмами. Про це на сторінках Die Zeit пише оглядач Сімоне Бруннер, зауважуючи, що лише в липні з фронту повернулися 24,5 тисяч українських військових. Скільки з них страждають від психологічних травм, точно не відомо. Однак в Науково-дослідному центрі гуманітарних проблем Збройних сил України кажуть, що 80%.

Експерт центру Галина Цигаренко каже, що у багатьох ветеранів АТО виникають проблеми через звичайні побутові дрібниці.

"Багато з них стають агресивними через будь-яку дрібницю, як от довге стояння в черзі. І причина не в тому, що вони ненормальні. Швидка реакція врятувала їм життя на фронті", - пояснила Цигаренко.

Колишній боєць батальйону "Київська Русь" Віктор потрапив на війну весною 2014 року, коли бої під Луганськом і Донецьком були в розпалі. Після року на війні в його психіці відбулися зміни: з'явилося відчуття постійної тривоги, неуважність, агресивність. Чоловік зізнається, що йому дуже тяжко спілкуватися з людьми, які не були на війні.

"Я стаю скаженим, коли хтось починає жалітися через дрібниці. Я зразу думаю: а ти знаєш, що це таке, коли повз пролітають два снаряди", - каже Віктор.

Держава не може впоратися з пост-воєнними психологічними проблемами солдатів. В Україні, правда, є кілька реабілітаційних центрів. Але в них займаються фізичними, а не психологічними проблемами. Психологічну допомогу надають волонтери за власні кошти.

"Іноземні фонди відмовляються фінансувати проекти з психологічної реабілітації, оскільки не бажають мати будь-яке відношення до війни", - пояснює Цигаренко.

Багато солдатів, яких мобілізували, втратили роботу, Україна переживає економічні труднощі, а реформи просуваються дуже повільно. Без належної психологічної реабілітації, ветеранам АТО починає здаватися, що їх не розуміють члени їхніх сімей. Часом справа доходить навіть до розлучень.

Видання Newsweek раніше теж повідомляло про труднощі ветеранів АТО у мирному житті. В Україні солдати через психологічні травми на війні б'ють дружин. За 2014 рік щонайменше 40 жінок поскаржилися, що чоловіки-солдати регулярно їх б'ють. Така ж кількість жінок звернулася до правозахисників лише за останні чотири місяці цього року. А справжня кількість випадків домашнього насильства, на думку експертів, значно більша. Однак багато жінок терплять знущання мовчки.

Ще одна проблема полягає в тому, що жінок, які звернулися до правозахисників, немає де розмістити. Оскільки в Україні є лише три центри для постраждалих від домашнього насилля жінок. І всі вони сьогодні заселені переселенцями з Донбасу. раніше в ООН повідомляли, що діти з Донбасу потребують психологічної реабілітації після страхіть війни. В Донецьку і Дніпропетровську делегати організації бачили велику кількість дітей з психічними і фізичними травмами. Відвідуючи бомбосховище в Донецьку, вони зустрілися з сім'ями, які бояться, щоб їхні діти поверталися в школу і взагалі виходили зі сховища.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі