Президент України Петро Порошенко заявляє, що Росія повинна бути позбавлена права брати участь у миротворчій місії на сході України.
"Росія, як країна-агресор, не може і не буде брати участь у миротворчій операції в Україні", - сказав він на спільній з комісаром ЄС з питань Європейської політики сусідства і переговорів по розширенню Йоханнесом Ханом прес-конференції в четвер у Києві.
"Я проінформую пана єврокомісара про рішення, яке вчора прийняв РНБО, про запрошення в Україну миротворчих підрозділів, бажано у форматі поліцейської місії ЄС, яка повинна діяти на підставі рішення Радбезу ООН", - повідомив Порошенко.
Аналогічну заяву зробив міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
"Хочу підкреслити, що російські представники як представники країни-агресора в цій (миротворчої - ред.) місії не повинні приймати участь", - сказав він на спільній з главою МЗС Греції Нікосос Котзіасом прес-конференції в четвер у Києві.
За словами глави українського зовнішньополітичного відомства, це питання не тільки довіри до місії, а і питання принципів, цінностей і дотримання міжнародного права.
Клімкін повідомив, що в ближайнее час повинна пройти зустріч на рівні МЗС у "нормандському форматі".
"Сьогодні з ранку пройшла телефонна розмова за участю канцлера Німеччини, президентів Франції, України і РФ. Під час розмови обговорювалося також питання про проведення зустрічі в нормандському форматі на рівні МЗС найближчим часом", - розповів міністр.
За словами Клімкіна, під час цих переговорів має розглядатися питання виконання Мінських домовленостей, "які порушуються, і не тільки в Дебальцеве".
Крім того, Україна має намір представити на цій зустрічі своє бачення формату миротворчої місії на Донбасі.
"Я також планую представити наше бачення миротворчого компонента під час цієї зустрічі", - сказав Клімкін.
Він підкреслив, що вранці 19 лютого провів телефонну розмову з колегами з Німеччини на предмет визначення дати такої зустрічі.
"Я вважаю, що миротворчий контингент буде підтримкою і великою допомогою в реалізації мінських домовленостей, які зараз не виконуються. Нам потрібні реальні гарантії їх виконання, у нас зараз постійні обстріли і порушення мінських домовленостей з боку ДНР і ЛНР, притому не тільки навколо Дебальцеве. Ситуація є надзвичайно складною. І щоб досягти виконання мінських угод, нам потрібен миротворчий контингент. А той, хто не хоче такого компонента, повинен представити своє чітке бачення, а головне - реалізувати такі гарантії", - зазначив дипломат
"Якщо Росія не погоджується на такі гарантії, то вона не підтримує виконання мінських домовленостей", - підкреслив він.
У разі ж, якщо буде прийнято рішення про направлення спільної миротворчої місії Європейського союзу та Організації об'єднаних націй, Клімкін має намір виступати за домінування в місії компонента ЄС.
Глава МЗС України також пояснив логіку звернень в ООН про направлення миротворчих контингентів: після попередніх консультацій з Радою безпеки генеральний секретар ООН повинен направити попередню місію в Україну, результати її роботи повинні стати основою для обговорення в Раді безпеки ООН для прийняття відповідного рішення.
Також під час свого виступ Клімкін заявив, що миротворчі війська, незважаючи на обурення Москви, необхідні Україні саме для дотримання мінських домовленостей.
18 лютого Рада національної безпеки і оборони України схвалила звернення до ООН і Євросоюзу щодо розгортання місій за підтримання миру та безпеки на території України. На засіданні РНБО президента України Петро Порошенко висловив думку, що найкращим форматом миротворчої місії для України буде поліцейська місія Євросоюзу.