Україна покінчила з таємними видатками уряду, але виробники вакцин вимагають їх знову засекретити – New York Times

Поділитися
Виробники вакцин проти коронавірусу наполягають на тому, що угоди складають комерційну таємницю. Таким чином не можна буде порівнювати ціни на одну і ту ж вакцину для різних країн.

Після революції сім років тому українці виявили, що їх повалений президент на державні гроші побудував собі гігантський палац з приватним зоопарком, полем для гольфу і гаражем, повним старовинних автомобілів. Для того, щоб запобігти подібній корупції в майбутньому, в країні провели низку реформ, включаючи обов'язкове оприлюднення майже всіх державних контрактів. Останнє робиться для того, щоб таємні відкати не опинилися в кишені високопоставлених чиновників, пише The New York Times.

Капітальні перетворення, які багато хто вважає рідкісним успіхом в антикорупційній боротьбі в Україні, економлять десятки мільйонів доларів на щорічні медичні закупівлі. Але для того, щоб забезпечити поставки вакцин від коронавірусу, Україна була змушена значною мірою відмовитися від такого правила. За словами українського уряду, у них не було вибору, адже цього вимагають фармакологічні гіганти, які контролюють поставки.

Під час переговорів з національними урядами фармацевтичні компанії, в тому числі Pfizer, Moderna і Johnson & Johnson, наполягали на тому, що багато з умов угод складають комерційну таємницю і мають залишатися конфіденційними. Такі заходи зазнали жорсткої критики з боку організацій із захисту здоров'я. Останні заявили про те, що уряди, які мають набагато кращі можливості, ніж Україна, були згодні на таку секретність.

Така вимога ускладнила роботу українського уряду і змусила відсунути на другий план одну з держкомпаній щодо закупівель, створену для запобігання хабарництва в медичній системі.

"Це пов'язано з надзвичайно суворими правилами конфіденційності та політикою нерозголошення інформації, яких закупівельна компанія не зможе дотримуватися відповідно до законодавства України", - заявила заступниця міністра охорони здоров'я України Світлана Шаталова.

Угоди про нерозголошення даних дозволяють фармацевтичним компаніям вести переговори про ціни, терміни поставки та інші умови для угод з вакцинами. При цьому уряди або громадяни не порівнюють свої угоди з договорами, укладеними з іншими країнами.

У грудні минулого року європейський чиновник помилково розмістив у соцмережах документ про закупівлі вакцини, але потім швидко його видалив. Згідно з цим документом, Європейський Союз домовився про нижчу ціну на вакцину Pfizer, ніж уряд США. Зокрема, ЄС закупив вакцину за 12 євро, або близько 14,60 доларів за дозу, тоді як Сполучені Штати погодилися віддати 19,50 доларів за кожну дозу вакцини.

В Україні досі не було ніяких ознак корупції в угоді про закупівлю однієї з вакцин. Крім того, не було ніяких ознак крадіжки грошей в процесі закупівлі. Але, щоб задовольнити вимоги виробників вакцин про секретність, уряд був змушений суперечити політиці чистого управління, яку Україну підштовхнули прийняти США та інші західні країни.

Під час засідання Кабінету міністрів України в цьому місяці, уряд виключив зі переговорів щодо закупівлі вакцини державну закупівельну компанію "Медичні закупівлі України", не надавши повного пояснення. Водночас у Міністерстві охорони здоров'я заявили, що замість цього будуть вести переговори через міжнародну некомерційну групу Crown Agents, яка допомагає країнам, що розвиваються купувати медикаменти. Заява Шаталової вперше пов'язала зміни з вимогами виробників вакцин щодо секретності.

Своєю чергою директор "Медзакупівель України" Арсен Жумаділов виступив проти зміни. В інтерв'ю він сказав, що його організація була створена "як гарантія" проти зосередження в руках одного урядового органу повноважень розпоряджатися замовленнями ліків на мільйони доларів. Адже до революції медична система в Україні була розсадником корупційних схем.

Україна вже закупила одну вакцину від коронавірусу у китайської компанії Sinovac. В цій угоді компанія дозволила українському уряду опублікувати деякі умови угоди. Згідно з документом, ціна для України становить 18 доларів за дозу. Всього Україна має отримати 1,9 мільйона доз вакцин. При цьому договір не розкриває суму, яку отримала українська компанія-посередник "Лекхім".

Починаючи з весни 2020 року, Максим Степанов заявля, що веде переговори з виробниками вакцин. За цей час до грудня минулого року забезпечити населення вакцинами змогли не тільки багаті Канада, США і країни ЄС. Договори на передзамовлення зробили висновок, наприклад, Еквадор, Коста-Ріка, Панама, Ліван, Перу, Філіппіни, Марокко.

Причому, як правило, кожна з країн має портфоліо з вакцин, виготовлених за різними технологіями (РНК/ДНК, інактивований вірус, ослаблений вірус, векторна, білкова). Це важливо, тому на даний момент достовірно невідомо, яка з вакцин покаже найбільшу ефективність в створенні стійкого колективного імунітету.

Україна ж за весь цей час змогла укласти лише один контракт на поставку 1,9 млн доз, що могло б забезпечити вакцинацією 957 тисяч українців з 38 мільйонів, тобто всього близько 2,5% населення. Але цей контракт може бути зірваний через те, що ефективність китайського препарату становить лише 50,3%.

Крім того раніше стало відомо, що Україна могла закупити вакцину проти коронавірусу в шість разів дешевше, до того ж ту, яку закуповує. Однак через те, що Степанов в ручному режимі зірвав постачання відповідної вакцини, Україна отримає китайську, яка не тільки дорожче, але і менш ефективна.

Детальніше про те, чи варто Україні сподіватися на те, що затверджений в кінці грудня минулого року план вакцинації буде виконаний, читайте в статті редактора розділу “Соціум” Алли Котляр "Антиділа".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі