На Програму медичних гарантій (ПМГ) у 2022 році виділять 157,3 млрд гривень, повідомляє Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Таку суму закладено у проголосованому парламентом проєкті держбюджету на наступний рік.
Порівняно з 2021 роком фінансування зросло на 33,8 млрд грн. Однак сфера медицини залишається катастрофічно недофінансованою: щороку на охорону здоров’я необхідно витрачати щонайменше 5% ВВП (в Україні ця цифра поки що рідко перевищувала 3%).
На первинну медичну допомогу виділять понад 26 млрд грн (+6 млрд); на лікування онкологічних захворювань – понад 8,3 млрд (+4,8 млрд); на лікування серцево-судинних захворювань, інфарктів та інсультів – 4,8 млрд грн (+1,8 млрд); на відшкодування інсулінів та лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» – 4,6 млрд грн (+1,8 млрд до бюджету програми реімбурсації).
«Щодо лікування COVID-19, то у 2022 році визначеним закладам буде запропоновано укласти договір за пакетом «Готовність до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема інфекційного характеру». На цей напрям у передбачено 2,5 млрд грн», - йдеться у повідомленні.
Загалом у проєкті Програми медичних гарантій на 2022 рік передбачено 36 пакетів медичних послуг. Серед нових – «Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня».
«В особливому фокусі – пріоритетні напрями стаціонарного лікування – інсульти, інфаркти, онкологія. Крім того, у 2022 році програма «Доступні ліки» розшириться препаратами для лікування хвороби Паркінсона, а також хронічного обструктивного захворювання легень», - говорить голова НСЗУ Наталія Гусак.
У Нацслужбі планують підвищити тарифи на неонатальну допомогу; допомогу при пологах; хіміотерапевтичне лікування; лікування онкогематологічних захворювань. А також капітаційну ставку лікарям первинки.
«Зі збільшенням тарифів до медичних закладів будуть підвищуватися і вимоги. Зокрема, до лікарень, які надаватимуть пріоритетні послуги. Для цього вводиться новий показник – мінімальна кількість наданих послуг протягом 2021 року», - додає Гусак.
Показник запроваджуватиметься для надання медичної допомоги при інфаркті та інсульті, меддопомоги при пологах. Мінімальна кількість наданих послуг, яка дозволяє укласти договір з НСЗУ: 150 пологів на рік, 100 пролікованих інсультів, 50 пролікованих інфарктів.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський під час щорічного послання до Верховної Ради пообіцяв підвищити зарплату медпрацівникам. Зокрема, з 1 січня 2022 року вона має становити від 20 тисяч гривень.
Президент не уточнив, у який спосіб має бути реалізовано намір. Адже в тарифи за пакети, які лікарням оплачує НСЗУ, включено, зокрема, і витрати на зарплати. У самій Нацслужбі зазначали, що підвищення можливе завдяки «оптимізації видатків лікарень».
Згодом стало відомо: збільшення зарплати медичного персоналу бюджетних медустанов гарантуватимуть коштом спеціального додаткового збільшення тарифів ПМГ. Зміни пропонують затвердити законопроектом № 6306.
Втім, введення на цьому етапі реформи спеціального додаткового «зарплатного» фінансування тарифу є по суті відкатом у трансформації медицини. Адже в рамках реформи медичної галузі, медустанови мали автономізуватися, і тарифна сітка, передбачена постановою Кабміну, перестала б діяти.