Ризик зараження вірусними гепатитами при переливанні крові в українських клініках дуже високий, попереджає головний позаштатний інфекціоніст МОЗ Ольга Голубовська.
"Питання безпеки донорської крові тому і стоїть так гостро, що для її перевірки необхідно багато часу - тільки через шість місяців буде готова точна відповідь. З цієї причини і трапляються зараження вірусними гепатитами при переливанні крові, особливо в екстрених випадках", - розповіла Ольга Голубовська ZN.UA.
За її словами, гемотрансфузія - це основний шлях зараження через кров. У відділеннях гемодіалізу ситуація драматична - там інфіковано, напевно, до 90% хворих, до того ж - дуже високі показники інфікування медперсоналу.
"Мабуть, ми зараз розплачуємося, в тому числі і за ті переливання крові, що проводилися у 70-80-ті рр. Тоді це був дуже поширений метод лікування. Наприклад, прийнято було переливати кров хворим фурункульозом, а при хронічних захворюваннях це робили дробовими дозами, сподіваючись таким чином підняти імунітет", - зазначила експерт.
"Про небезпеку тоді ніхто не знав - вірусний гепатит С був відкритий тільки у 1989 р. Тестування на наявність антитіл до цього вірусу у світі почалося в 1992 р., а у нас - ще пізніше. Цим можна пояснити той факт, чому до нас у клініку часто звертаються молоді люди, у яких вперше виявлено цироз печінки (до того ж декомпенсований). На жаль, їм уже не допоможе ніяка терапія, хіба що пересадка печінки. Починаєш збирати анамнез пацієнта, і з'ясовується, що у трирічному віці він захворів якоюсь інфекційною хворобою, і йому переливали кров. І таких випадків чимало", - сказала Голубовська.
"А при інфікуванні вірусом гепатиту C приблизно 85% випадків закінчуються хронічним гепатитом. Причому жовтяничні форми розвиваються вкрай рідко, і хворі тривалий час навіть не підозрюють про те, що вони інфіковані. З часом розвиваються наслідки, які є причиною смерті хворих - цироз або рак печінки", - додала вона.
Проте, підкреслила експерт, що на решту 15% хворих чекає одужання, тому якщо пацієнту кажуть, що у нього виявлені антитіла, це не треба сприймати це як вирок.
Подробиці читайте у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" в інтерв'ю Ольги Скрипкник з Ольгою Голубовською. !zn