За її словами, середня вартість підготовки учня або учениці в Україні складає 21 тисячу гривень, а в малокомплектних школах - може бути більше 100 тисяч, при цьому більша сума не означає кращу якість освіти.
"Це не повноваження МОН закривати школи, це завжди рішення місцевої громади, органів влади. Завдання держави - певною мірою стимулювати до того, щоб мережа була ефективною ... Це складне рішення для суспільства закрити школу. Але не може бути ніякого закриття, якщо ми не розуміємо, куди підуть ці діти. Мета оптимізації мереж шкіл повинна полягати не в ефективному використанні коштів, це вторинне, а перше - це краща якість навчання і кращі можливості для кращих освітніх результатів", - зазначила міністр.
Також у планах МОН провести реформу старшої школи, куди будуть приймати старшокласників на конкурсній основі. Паралельно планують розвивати престижність професійної освіти. Старша профільна школа буде розрахована на три роки навчання, пілотний проект в окремих областях планують запустити в 2024 році.
"Мета, яку ми ставимо перед собою - це зробити професійну освіту престижною. Тут необхідно рухатися по декількох напрямках. Нам необхідно дуже грунтовно попрацювати над змістом і над тривалістю програм. Зараз в окремих професіях, які не вимагають тривалої підготовки, ми готуємо 4 роки. Жоден роботодавець не буде чекати, поки ми йому підготуємо за 4 роки фахівця, він йому потрібен, бажано через півроку. Тому гнучкість програм і новий зміст, який повинен відповідати тим вимогам, які ставить ринок праці - це перше, над чим будемо працювати", - повідомила Новосад.
Також міністр заявила про те, що кількість університетів також зменшиться.
"Наш підхід, принцип, який ми хочемо запровадити, ввівши зміну системи фінансування вищої освіти, то це принцип фінансування кращого. Хочемо в першу чергу вивести університети, вищі навчальні заклади з-під статусу бюджетної установи, зробити їх неприбутковими позабюджетними установами, щоб вони мали можливість краще розпоряджатися своїми коштами, в першу чергу тими засобами, які у них на спецфондах, в тому числі щоб фінансувати диференційовано зарплати викладачів", - зазначила міністр.
Раніше повідомлялося про те, що уряд планує стимулювати 45% випускників шкіл вступати на робочі спеціальності в ПТУ.
Як писало DT.UA, якщо випускники з дипломом вузу не потрібні на ринку праці, вуз отримає менше фінансування. Таку ідею просувають в МОН у рамках реформування системи фінансування внз. У міністерстві обіцяють моніторити зайнятість випускників, і враховувати цей показник у формулі фінансування.
Детальніше про реформування системи вищої освіти читайте у матеріалі Оксани Онищенко "Єгор Стадний: "За телефонним дзвінком точно нічого робити не буду"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".