У "Медичних закупівлях України" роз'яснили ситуацію, яка склалася навколо закупівлі Україною вакцини проти коронавірусу

Поділитися
Доки українська влада доповідала про проведення переговорів з виробниками вакцини, значні її обсяги в достатній кількості були закуплені багатьма іншими країнами світу. 

Інтриги навколо інформації про закупівлю Україною вакцини проти COVID-19 не вщухають. Так, суспільство турбують запитання про її досі непідтверджену ефективність, ціну й про те, чому, попри слова глави МОЗ Максима Степанова про переговори з виробниками вакцин, які тривали ще з весни, договір про її закупівлю був підписаний лише зараз. Всі ці аспекти у Facebook пояснив очільник державного підприємства "Медичні закупівлі України" Арсен Жумаділов. 

Ефективність

У середині грудня 2020 року у світі законтрактовали 7,25 млрд доз вакцин. На момент контрактування усі вони були в статусі кандидатів, не мали опублікованих та підтверджених регулятором результатів третьої фази клінічних випробувань.

"Країни замовляли вакцину, комплектуючи портфоліо з вакцин різних виробників, на ранніх етапах з метою формування зобовязань з боку виробників щодо поставок вакцини у разі успішної її реєстрації та виконання умов договорів в частині вимог до вакцини", - пояснив Жумаділов. 

За його словами, у цьому світлі контрактування вакцини-кандидата, що знаходиться в кількох тижнях від публікації результатів третьої фази є абсолютно виправданим.

"При цьому договором була поставлена вимога щодо мінімальної ефективності препарату - не менше 70%, що є суттєво вищим ніж поріг у 50%, встановлений для вакцин з боку FDA, регулятора США", - сказав він, запевнивши, що замовляти вакцину можна й на ранніх стадіях розробки. Однак слід розуміти, що приймання вакцини від виробника буде допущена лише та вакцина, яка належним чином зареєстрована в Україні як ефективний та безпечний імунобіологічний препарат.

Ціна

Як зазначив очільник "Медичних закупівель України", у відкритих джерелах відомо про дві ціни на китайську вакцину CoronaVac (Sinovac).

Одна з них - $ 59,5 за дві дози.

"За такою ціною урядові служби міста Jiaxing (Китай) пропонували вакцину мешканцям міста. Таким чином, вартість однієї дози складала $29,75  США за одиницю. З урахуванням ціни, що має Україна ($17,85), приводом для занепокоєння ця інформація бути не може", - пояснив Жумаділов.

Друга ціна - $13,57 за одну дозу.

Зазначається, що така ціна буде доступною в Індонезії. Це майже на чверть нижче від ціни вакцини для України. 

Це, за словами Жумаділова, пов'язано з тим, що Індонезія, по-перше, виступила не просто замовником товару, але заздалегідь запропонувала майданчик для клінічних випробувань вакцини-кандидата. Таке партнерство, як правило, включає ранній доступ до інформації, до вироблених обсягів, а також гнучкі умови ціноутворення.

Разом з тим, Індонезія замовляє не 1,9 млн доз, як Україна, а 140 млн.

"Очевидно, що переговорна позиція азійців при цьому є в рази сильнішою, ніж в українського закупівельника", - написав Жумаділов. 

Також Індонезія купує речовину “in bulk”. Тобто вторинне пакування, маркування, контроль серій виконують власне індонезійці. Така закупівельна стратегія, звісно, приводить до здешевшання продукції, оскільки можна обґрунтовано припускати, що вартість послуг державної компанії обмежена або собівартістю, або врегульованою урядом максимальною націнкою.

"Тепер щодо порівняння із іншими вакцинами та їхніми цінами. Дійсно є дешевші вакцини. Зокрема, ті, що виробляються за іншими технологіями - векторні, атенуйовані (ослаблений вірус), білкові вакцини. З огляду на різну собівартість виробництва вакцин різного типу, коректнішим буде порівнювати вартість CoronaVac із іншими вакцинами, в основі яких той самий класичний метод інактивації вірусу. Такий метод наразі вважається одним з найдорожчих. Його використовують кілька інших виробників, зокрема, ще один китайський виробник Sinopharm, який публічно декларував вартість двох доз своєї вакцини на рівні 150 дол. США (75 дол. США за одиницю)", - написав Жумаділов. 

Серед переваг вакцин, що містять інактивований вірус, - високий рівень безпеки вакцини, простіші умови траспортування та зберігання. Для України цей аргумент має особливе значення.

Чому так пізно?

Доки глава МОЗ Максим Степанов доповідав про проведення переговорів з виробниками вакцини, значні її обсяги в достатній кількості для забезпечення колективного імунітету були закуплені багатьма країнами світу. При цьому здебільшого кожна з них має ціле портфоліо з вакцин.

Так, у середньому у світі на одну людину замовлено одну дозу вакцини. Виходячи з цього, для України сьогодні виробники мали б зарезервувати 40 млн доз вакцин, щоб ми не були в світових аутсайдерах. Тому, за винятком 8 млн доз по COVAX, замовлення на комерційній основі мало б сягнути 32 млн доз.

Для забезпечення такого результату, починаючи з весни, за словами Жумаділова, Україна мала підписати принаймні 4-5 угод із кількома виробниками, що виробляють вакцини за різними технологіями (РНК/ДНК, інактивований вірус, послаблений вірус, векторна вакцина, білкова вакцина). Портфоліо важливе, бо наразі не відомо і не може бути достеменно відомо яка саме (які саме) вакцини зрештою покажуть найбільшу ефективність у створенні стійкого колективного імунітету. 

Крім того Жумаділов акцентував увагу й на тому, що уряд мав би прописати чіткий і вичерпний перелік вимог до вакцини, які, в разі невиконання виробником, стають підставою для неприйняття товару й, у разі проведення попередньої оплати, щоразу передбачати застосування фінансових інструментів повернення та/або невикористання перерахованих коштів (зокрема, надання банківської гарантії, робота через акредитив або спеціально відкритий ескроу-рахунок тощо).

"Натомість, Міністерство охорони здоров'я лише 10 грудня уповноважило ДП на проведення закупівлі", - підсумував він. 

Нагадаємо, Міністерство охорони здоров'я у вівторок, 22 грудня, затвердив план вакцинації українців від COVID-19.

Раніше глава МОЗ Максим Степанов повідомляв про те, що Україна має можливість закупити 8 млн доз вакцини для 4 млн населення. За словами в.о. гендиректора ДУ "Центр громадського здоров'я" Ігоря Кузіна, на закупівлю вакцини проти коронавірусу в Україні заклали 15 млрд гривень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі