Станом на 20 серпня 2014 року військовослужбовці ЗСУ готувалися оточити підрозділи проросійських бойовиків, щоб згодом знищити їх, повідомив на прес-конференції офіцер Головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ Сергій Соболєв.
"З півночі, заходу, півдня і частково сходу був блокований Луганськ, взято під контроль залізничний та автомобільний вузол в Дебальцевому, перекриті маршрути постачання особового складу, озброєння, військової техніки і матеріальних ресурсів у Донецьк, Макіївку, Горлівку і Єнакієве. Організована оборона Маріуполя", - цитує Соболєва УНІАН.
Бандформування були розсічені на чотири частини, що дозволяло українським військовим згодом заблокувати і знищити їх, додає він. Але, за словами Соболєва, РФ оцінила загрозу їх знищення і протягом 24-25 серпня з різних напрямків ввела на територію України до восьми бойових тактичних груп, що різко змінило співвідношення сил на користь окупантів.
А вогонь артилерії і реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), який вівся по українських військах з території Росії, змусив бійців відійти на рубіж Кутейникове-Осинове-Комсомольське. Крім цього, 25-26 серпня під час зачистки Іловайська батальйони МВС вступили в бій, зазнали поразки і були блоковані.
"Штабом антитерористичної операції було прийнято рішення про їхнє посилення батальйонною тактичною групою 72-ї окремої механізованої бригади, ротними тактичними групами 92-ї і 93-ї окремих механізованих бригад і зведеного підрозділу 42-го батальйону територіальної оборони", - підкреслює офіцер.
Також був розроблений план з деблокування Іловайська, операцію планувалося розпочати 1 вересня. Але підрозділи 72-ї і 93-ї бригад не вийшли на визначені рубежі, а підрозділи 39-го батальйону тероборони, які проходили службу на блокпостах біля міста, самовільно залишили позиції.
"При цьому командири батальйонів МВС в ультимативній формі вимагали негайного виходу з Іловайська під гарантії російських військових. Зазначене унеможливило проведення операції з розблокування Дебальцевого і дозволило ворогові захопити ініціативу", - додає він.
Незважаючи на це, було ухвалено й погоджено з командуванням російських військових рішення про безперешкодне виведення 28 серпня українських підрозділів з-під Іловайська, підкреслює Соболєв. Але в заздалегідь підготовлених "коридорах" бійці ЗСУ і МВС були обстріляні російськими військовими, 150 бійців загинули, 90 дістали поранення.
Нагадаємо, моніторингова місія ООН рекомендувала Верховній Раді відновити роботу тимчасової слідчої комісії для ефективного розслідування Іловайської трагедії. Згідно зі звітом ООН, під час боїв за Іловайськ загинули 366 військових, були поранені 429, ще близько 300 взяті в полон. Також загинули щонайменше 36 цивільних осіб, було зруйновано 600 будинків.
Детальніше про Іловайську трагедію читайте у матеріалі Юрія Бутусова "Іловайськ. Фатальні рішення" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".