"Щодо Донбасу, то у мене є стійке враження, що ми матимемо можливість, приблизно восени, розпочати реальний процес повернення цих територій", – заявив Лою в ефірі телеканалу Espreso.TV у неділю, 15 січня.
Політик припустив, що процес здійснюватиметься, найімовірніше, шляхом посилення тиску на державу-агресора.
"Під тиском Росія буде змушена відмовитися від фінансової підтримки тих територій. Не військовим шляхом, мова не йде про фізичне знищення. Мова йде про те, що під тиском міжнародним дипломатичним, економічним, фінансовим режимові Москви, що сьогодні існує, вже не буде чим фінансово підтримувати ці незаконні збройні формування", – пояснив Лою.
Він також додав, що після звільнення територій українській владі потрібно буде докласти значних зусиль для наведення там порядку.
"За будь-якими розрахунками будь-яких експертів, як тільки припиниться економічна і фінансова підтримка, навіть якщо залишити військову складову, то центральному уряду України потрібно максимум три місяці, щоб навести там порядок. Я впевнений, що нам вдасться це зробити без застосування військових потужностей, лише адміністративний та економічний вплив", – висловив упевненість заступник міністра.
При цьому політик підкреслив, що сценарії відновлення українського суверенітету в Криму та Донбасі не можуть бути ідентичними, і що з окупованим півостровом ситуація набагато складніше.
"Донбас – це Донбас, а Крим – це Крим. Щодо повернення території з Кримом справа складніша, на жаль, але про це треба відверто говорити", – зазначив Лою.
Написи "ЛДНР" означають не тільки відсутність основних прав і свобод, небезпеку для життя, - але і невизначеність майбутнього, де змінні змінюються з такою швидкістю, що спрогнозувати завтрашній день часом не легше, ніж розібратися в тому, що було вчора. Існує три сценарії можливого майбутнього окупованих територій: велика війна, вибори і нічого не зміниться. Детальніше про можливе майбутнє Донбаса читайте в матеріалі Станіслава Васіна "Донбас-2017: три сценарії" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".