Центр протидії корупції надав імена суддів КС, які "вбили антикорупційну реформу", проголосувавши за скасування статті 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), незаконного збагачення, електронного декларування, повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції.
ЦПК опублікував список суддів на своїй сторінці в Facebook:
- Олександр Тупицький (в центрі). Призначено Януковичем в травні 2013 року. Екс-глава Куйбишевського районного суду Донецька. Фігурант антикорупційних розслідувань. У нього конфлікт інтересів, тому що він приховував покупку землі в Криму.
- Олександр Касмінін. Розроблено Януковичем у вересні 2013 р Голова Апеляційного суду Полтавської області.
- Олександр Литвинов. Призначено зборами суддів в лютому 2013 року. Висилка Апеляційного суду Донецької (а пізніше і Львівської) області.
- Ігор Сліденко (в центрі верху). Призначений Верховною Радою в березні 2014 роки (квота діюча свобода). Суддя-доповідач у справі про декларації. У нього конфлікт інтересів, тому що він отримав протокол від Назка за відсутність інформації про зміни в майновому стані.
- Сергій Сас. Призначений Верховною Радою в березні 2014 роки (квота в.о. Батьківщина). Колишній депутат від Батьківщини.
- Віктор Кривенко. Призначено на суддівство в листопаді 2015 року. Екс-голова Ради суддів України.
- Володимир Мойсик (в центрі дна). Розроблено Порошенко в січні 2016 року. Колишній депутат від нашої України. У нього конфлікт інтересів, тому що він отримав протокол від Назка за відсутність інформації про зміни в майновому стані.
- Віктор Городовенко. Призначено нарадою суддів в листопаді 2017 року. Екс-голова Апеляційного суду Запорізької області.
- Ірина Завгородня (справа внизу). Призначена Верховною Радою у вересні 2018 роки (квота БПП). Екс-суд Високого спеціального суду при розгляді цивільних і кримінальних справ. У нього конфлікт інтересів, тому що він зробив недостовірну інформацію в декларації.
- Галина Юровська. Призначено Конгресом суддів в жовтні 2019 року. Екс-суд Високого спеціального суду при розгляді цивільних і кримінальних справ.
- Пітер Філук. Призначено з'їздом суддів в жовтні 2019 Екс-голова Апеляційного суду Волинської області. Фігурант антикорупційних розслідувань.
Відзначимо, що рішення Конституційного Суду означає скасування електронного декларування, скасування повноважень НАПКА на повну перевірку і моніторинг способу життя, декриміналізацію недостовірного декларування.
ЦПК також подав список суддів, які не підтримали, що не підтримали скасування електронного декларування. Їх всього четверо.
- Сергій Головатий (лівий верх) Призначено Порошенко в лютому 2018 року. Колишній депутат і член Венеціанської комісії. Проголосував проти, незважаючи на конфлікт інтересів: Назка знайшов в декларації неправдивих відомостей.
- Василь Лемак (праворуч). Призначено Порошенко в лютому 2018 року. Екс-професор УЖГРО.
- Олег Первомайський (зліва внизу) Призначено Верховною Радою у вересні 2018 роки (квота Народного фронту). Колишній доцент Університету Тараса Шевченка.
- Віктор Колісник (справа внизу). Призначено Порошенко в січня 2016 експрофессор Університету Ярослава Мудрого.
Відзначається, що Головатий і Лемак обгрунтували своє рішення. Зокрема, Сергій Головатий відмовився голосувати за рішення КСУ про визнання неконституційними низки положень антикорупційної реформи, так як вважає його юридично необґрунтованим. Особлива думка Головатого КСУ опублікував в середу, 27 жовтня.
Він написав, що згідно з Угодою про асоціацію ЄС, боротьба з корупцією є одним з пріоритетних напрямків співпраці України з ЄС. За його словами, Україна взяла на себе зобов'язання протидіяти корупції.
"Існує практика ЄСПЛ, згідно з якою оголошення громадських діячів має законну мету, яка необхідна в демократичному суспільстві. Наш підхід до декларації отримав позитивну оцінку профільних міжнародних організацій. Керівник не розглядає перевірку суддів з боку Назка на судову владу, оскільки вона вперто переслідує законну мету запобігання корупції ", - заявив суддя.
Він відзначав що кримінальне переслідування судді за корупцію не є '' контролем '' над суддею.
Сергій Головатий додав, що КСУ виправдав весь цей антиконституційний контроль над суддями, але скасував норми закону про декларації не тільки по відношенню до суддів, а й усіх чиновників в цілому. У нього також немає ніяких юридичних підстав.
Василь Лемак також висловив незгоду з рішенням КСУ про скасування положень антикорупційної реформи. Його особлива думка опубліковано на сайті КСУ.
Він підкреслив, що принципово не згоден з рішенням скасувати кримінальну відповідальність за недостовірне декларування.
«Контроль законності доходів і майнового стану суддів з боку створених на підставі законів України органів виконавчої влади безпосередньо не є втручанням у незалежність суддів і судів», - пояснив він.
Раніше Зеленський ввів в дію екстрене рішення РНБО щодо КСУ. Він підписав Указ № 477/220 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29 жовтня 2020 року" Про вжиття заходів для відновлення нормативно-правового регулювання діяльності антикорупційних органів та довіри до конституційного судочинства ", яким ввів в дію рішення, прийняте на екстреному засіданні РНБО.