В Україні трудові відносини між працівником та роботодавцем регулюються відповідним законодавством. Через війну, яку розв'язала Росія, багато наших громадян опинилися далеко від рідних місць у період виходу на пенсію. Виникають ситуації, коли людині необхідно звільнитися з підприємства, яке опинилося на тимчасово окупованій території (ТОТ).
Начальниця управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Олена Болжеларська та заступниця начальника управління з питань виплат Анжела Немеш під час «гарячої лінії» для ВПО розповіли, чи можна звільнитися з підприємства, що залишилось на ТОТ.
Експертки зазначили, що відповідно до статті 4 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», трудовий договір може бути розірвано з ініціативи працівника.
«Реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення здійснює Державна служба зайнятості. Вам потрібно самостійно подавати заяву до центру зайнятості про одностороннє розірвання трудових відносин (договору/контракту)», – йдеться у повідомленні.
Людина, якій необхідно розрахуватися з підприємства на ТОТ та вийти на пенсію, має взяти довідку щодо трудової діяльності у відділах обслуговування громадян Пенсійного фонду (дані з Реєстру застрахованих осіб, де є інформація, відповідно до наданої підприємством звітності).
«Це довідки ОК-5, ОК-7 або Додаток 9 про трудовий та страховий стаж із 2004 року», – пояснили експертки.
Відповідні довідки також можна замовити на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за посиланням.
Нагадаємо, у яких випадках трудовий договір може бути розірваний з ініціативи роботодавця.