14 квітня 2018 р. на неконтрольованій Україною шахті "Юний комунар", у якій ще у 1979-му був проведений дослідницький ядерний вибух, було повністю припинено водовідведення. Об'єкт переведений з "сухої" в стан "мокрої" консервації. Без згоди МАГАТЕ, Держатомрегулювання України.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Тетяна Вербицька, прес-секретар Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. За її словами, наслідки від дій терористичної організації ДНР непередбачувані, а відповідальність за них формально буде нести Україна.
"Рішення затопити шахту "Юний комунар" ("Юнком") прийняло так зване міністерство вугілля та енергетики самопроголошеної ДНР. За його інформацією, "затоплення горизонтів шахти на 500 м вище місця ядерного вибуху є найбільш функціональним технічним рішенням для екологічної безпеки центрального району Донбасу". Влада самопроголошеної "республіки", заявляючи про позитивний ефект для екології Донбасу від затоплення шахти, посилається лише на висновки кількох російських установ, забуваючи при цьому про висновки державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки України: припинення водовідведення може привести до надходження на поверхню штучних радіонуклідів, які можуть міститися в об'єкті "Кліваж" (так називають засклену капсулу, яка утворилася після ядерного вибуху), а саме - стронцію-137, цезію-90 і плутонію-239", - зазначає експерт.
Детальніше про стан ядерних об'єктів на окупованих територіях читайте в матеріалі Тетяни Вербицької "Мутації небезпеки, або Радіаційні загрози окупованих територій" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".