Експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська розповіла, що в питання повернення викрадених Росією дітей ідентифікація — не єдина проблема. Під час інтерв'ю редакторці відділу соціум ZN.UA Аллі Котляр вона назвала головну ваду — це сама Росія і купа її цинічних перешкод.
Спікерка розповіла, що в листопаді 2024-го РФ внесла поправки до свого закону про опіку та піклування. Як наслідок, сьогодні законні представники з України, які не є біологічними родичами дитини, не можуть поїхати на підконтрольні РФ території чи в саму Росію й забрати дитину з перекладеними на російську мову та нотаріально засвідченими українськими документами.
"Це заборонено, бо Україна — держава, в якій можна змінити стать у медичний спосіб, — пояснює Рашевська. — Оце — реальна проблема. Через це ми не можемо повернути наших маленьких дітей, наприклад, із Херсонського обласного будинку дитини, з Олешківського інтернату. Це — діти, яких можна було повернути тільки в спосіб, який я описала, — підготувавши документи законному представнику, який супроводжуватиме дітей на підконтрольну Україні територію. Зараз процедура є дуже ускладненою".
Та експертка наголошує, що в сучасному інформаційному суспільстві важко сховати дитину. Адже зазвичай і російські опікуни, і деякі діти мають акаунти в соцмережах, що сприяє ідентифікації. Також є програмне забезпечення, яке дає змогу ідентифікувати людину за фото.
"Тобто це могла бути ціла низка різних механізмів, використання яких було можливим, зокрема, завдяки співпраці з ЦРУ", — наголошує експертка.
Більше матеріалів Алли Котляр читайте на ZN.UA.