Рівень довіри українців до судової влади знижується – повністю чи переважно довіряють вітчизняним судам лише 10% професійних правників і громадян, які беруть участь судових провадженнях, свідчать дані національних опитувань, проведених фахівцями програми USAID «Нове правосуддя».
«У питанні довіри до судової гілки влади та інших гілок влади в Україні спостерігається негативна тенденція. Лише 10% широкої громадськості визнали, що вони повністю чи переважно довіряють судовій гілці влади. (…) Показник, отриманий у результаті проведення попереднього опитування наприкінці 2018 року, був на рівні 16%», - йдеться у дослідженні.
Кабінету міністрів довіряють 7% опитаних, Верховній Раді – так само. У 2018 році ці показники були дещо вищими – 13% та 11% відповідно. Водночас, довіра до президента зросла з 15% у 2018 році до 25% у 2021 році.
Рівень довіри правників із досвідом взаємодії із судами до судової й інших гілок влади в Україні також суттєво знизився: 40% повідомили, що вони довіряють тим судам, у яких здійснювали представництво, а 27% зазначили, що вони загалом довіряють судовій системі як гілці влади.
У 2019 році спостерігалися значно вищі рівні довіри, зокрема, 56% довіряли окремим судам і 44% довіряли судовій системі загалом. Рівень довіри адвокатів і прокурорів до більшості урядових установ і соціальних інститутів також зменшився.
Довіра населення до ЗМІ зросла з 31% у 2018 році до 36% у 2021-му. Рівень довіри до громадських (неурядових) організацій зріс до 35% (29% у 2018 році).
Програма USAID «Нове правосуддя» провела національні опитування стосовно довіри до судової гілки влади, інших гілок влади та суспільних інститутів, незалежності та підзвітності суддів, сприйняття корупції у судовій системі та готовності інформувати про її прояви.
Опитування проводилися у період із лютого по березень 2021 року по всій Україні, за винятком окупованої АР Крим та непідконтрольних урядові районів Донецької і Луганської областей, і охопили дві групи респондентів – населення та професійних правників, які є учасниками судових проваджень, але не є суддями чи працівниками апарату суду (адвокатів та прокурорів). До опитування населення було залучено понад 2000 респондентів, а в опитуванні адвокатів і прокурорів взяли участь понад 630 респондентів.