Сьогодні важлива невідворотність покарання, коли гучні публічні справи будуть доведені до кінця - глава НАЗК

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Сьогодні важлива невідворотність покарання, коли гучні публічні справи будуть доведені до кінця - глава НАЗК Фото: Прес-центр Судової влади України
У такій ситуації важлива навіть не кількість, а якість розслідувань і вироків. А також підвищення рівня судової репресії по відношенню до корупціонерів.

Глава Національного агентства з протидії корупції Олександр Новіков вважає, що зараз в Україні система максимальної безвідповідальності - не працюють інституції ні кримінальної, ні адміністративної відповідальності. Про це він розповів в інтерв'ю редакторці відділу політики ZN.UA Інні Ведерниковій.

«Існує ключовий принцип відповідальності. Він кримінальний, але ми можемо екстраполювати його на будь-яку сферу. Зараз в Україні система максимальної безвідповідальності. Тобто не працюють інституції ні кримінальної, ні адміністративної відповідальності. У такій ситуації важлива не кількість, а якість. Невідворотність покарання на конкретному прикладі, коли гучні публічні справи будуть доведені до кінця», - сказав Новіков, додавши, що в теорії права це називається загальною превенцією, згідно з якою будь-яка людина розуміє, що якщо вона зробить корупційне діяння і воно стане публічним, то вона буде покараний.

Журналістка парирувала, що в цьому випадку дати конкретні сигнали це довести до кінця кейс ОАСК, зачепивши і посадивши велику кількість суддів і топів, розслідувати кейс Микитася/Татарова, розплутавши спрут столичної корупції, який накриє і стару, і чинну владу. Але таких сигналів немає. Замість цього влада своїм вчорашнім законопроектом не просто зрушує Ситника, а підриває незалежність НАБУ як інституції.

Глава НАЗК вважає, що з початком роботи Вищого антикорупційного суду (ВАКС) перші спалахи таких сигналів все ж з'явилися.

«Сіли на сім і дев'ять років двоє одеських суддів. На два роки позбавлено волі одного з колишніх прокурорів генпрокуратури, який давав хабар за працевлаштування в НАБУ. Минулого тижня ВАКС скасував виправдувальний вирок мерові Одеси. Дуже позитивний сигнал. Насправді дуже просто відрізнити хороший сигнал від поганого. Щойно є вирок за корупцію з конкретним строком — це хороший сигнал», - впевнений Новіков.

При цьому дуже важливим є момент, пов'язаний з рівнем судової репресії. Мова про санкції, яка застосовується в результаті розгляду кримінальних проваджень.

«Коли я починав роботу в прокуратурі в середині 2000-х, за корупційні злочини люди отримували реальні вироки з позбавленням волі. Потім у процесі боротьби громадськості за лібералізацію кримінальної відповідальності, захист прав і свобод громадян корупціонери перестали отримувати реальні строки. А нині в Україні за корупцію садить лише ВАКС, який недавно почав працювати. Інші суди обмежуються умовними строками та штрафами», - пояснив глава НАЗК.

Чому після удару Конституційного суду і «повернення» повноважень Національному агентству по запобіганню корупції (НАЗК) чиновникам легше приховати доходи і заплатити штраф, ніж показати активи? Чи потрібно відкривати порядки декларування працівників спецслужб? Хто заблокував можливість моніторингу способу життя суддів? Чому депутати не повертають відповідальність суддів за завідомо неправосудні рішення? Хто в парламенті прийняв викривачів за «стукачів»? Як зламати політичну корупцію і допомогти партіям піти з-під впливу олігархів?

Про це та багато іншого читайте в другій частині інтерв'ю Інни Ведернікової з главою НАЗК Олександром Новіковим. Перша частина інтерв'ю з Олександром Новіковим тут.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі