Сьогодні в Україні святкують Водохрещу: історія та традиції свята

Поділитися
Сьогодні в Україні святкують Водохрещу: історія та традиції свята © Дарницька РДА/Facebook
Традиційно в цей день освячують воду та купаються в ополонці.

19 січня християни східного обряду відзначають Хрещення Господнє. Це свято завершує цикл Святок, який розпочався на Різдво. В цей день Іван Хреститель хрестив Ісуса Христа у річці Йордан.

Історія і значення свята

За біблійною легендою, в цього дня відбулося хрещення Ісуса у водах річки Йордан. Спаситель прийняв хрещення разом з іншими людьми від Івана Хрестителя.

Після хрещення над Ісусом Христом відкрилися небеса, а Бог Отець назвав Його своїм Сином. Потім до Ісуса спустився Святий Дух, який був в образі голуба.

Саме тому свято Водохреща має ще одну назву – Богоявлення. Свято засвідчує таїнство Святої Трійці, коли людям Бог явився у трьох іпостасях: Бог Отець – в голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба.

Свято має глибинне значення для вірян. Ісус був безгрішним, але Він взяв на себе гріхи людей та показав, що готовий пройти весь людський шлях до кінця.

Традиції Водохреща

Напередодні свята, 18 січня у Водохресний Святвечір віряни дотримувалися суворого посту, а ввечері на святковий стіл подавали «голодну» кутю. Також цього дня дівчата традиційно ворожили на нареченого та на майбутнє.

Вважалося, що опівночі на Водохрещу вода набувала чудодійних та цілющих властивостей. Водохресна вода може тривалий час не втрачати їх. Віряни вживали по ложці святої води натще та окроплювали нею своє житло.

Святкування розпочиналося вранці 19 січня, коли відбувалися богослужіння у храмах та освячення води у водоймах. На льоду вирубують ополонку у вигляді хреста, яку потім освячують священники та читають молитву.

На свято проходило традиційне купання в ополонці, яке допомагало зцілити душу та тіло, а також захиститися від хвороб на цілий рік.

У народі вірили, що на свято можна побачити віщі сни, тому їх варто запам’ятати.

Після Водохрещі парубки та дівчата збиралися на вечорниці та обирали собі пару, а потім розпочинався сезон весіль, який тривав до Великого посту.

Що не можна робити на Хрещення Господнє

На свято заборонено лаятися, сваритися та пліткувати. Також не можна виконувати хатню роботу та займатися рукоділлям, вишиванням, в’язанням, пранням.

Не можна давати гроші в борг на Водохрещу.

В цей день не слід пірнати в ополонку, поки вода у ній не буде освячена священником.

Не варто вживати алкоголь до та після купання в ополонці.

Забороняється набирати святу воду з негативними думками – так вона втратить цілющі властивості. Також не можна набирати водохресну воду у пляшки з пластику або з-під алкогольних напоїв.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі